Ana Sayfa > Yazarlar > Hakan Ömer Gider Tüm Hakan Ömer Gider Yazıları

Pazarlama mı? Yoksa Satış mı?

Bu aralar yoksa ayrımlı yazı yazmak galiba benim için moda olmaya başladı. “O mu? Yoksa şu mu?” Gibi yaklaşımlar ile okuyan kişilere ikili kıyaslama imkânı vererek onları düşündürmeye zorluyor da olabilirim.

Bugünkü başlık günümüzde hangisinin daha fazla önemli olduğunu belirlemek için, günümüz şartlarında sektör ayrımı yapmadan diyorum ki; Siz ya da şirketiniz için hangisi daha önemli olmaya başladı pazarlama mı? Yoksa satış mı?

Cevabını isterseniz birlikte bulalım. 

Böyle bir sorunun 2 cevabı vardır:

  1. Pazarlama satıştan daha önemlidir.
  1. Satış pazarlamadan daha önemlidir.

Gelin birlikte bu cevapları içinde bulunduğumuz duruma göre değerlendirmeye çalışalım. Örnekleri belirli bir sektör üzerine vermeden anlatmaya çalışacağım. Ama ben anlattıkça siz bu örneğin konut, sanayi, perakende ya da otomotiv sektörlerinden biri ya da hepsi olduğunu düşünebilirsiniz.

  1. Pazarlama Satıştan daha önemlidir: Sizin ve şirketiniz eğer bu düşünce ile ciddi bir pazarlama harcaması yapıyorsa ve ürünleri satacak personel konusunda gereği kadar iyi bir çalışma yapmadıysa da sıkıntı yaşamak olasıdır. Ürünlerin doğru şekilde pazara dağıtılması, arandığı her noktada bulunması ya da pazarlama faaliyeti ile dönüş yapan müşteriye hızlı ve doğru bilgiler ile karşılanması çok önemlidir. Pazarlama için yapılan harcamaların bir kısmını yeni satıcılar almak,  onları eğitmek, pazara yönlendirmek için de yönlendirmek gerekir. Sadece pazarlama yatırımı yapmak çok güzel hazırlanan bir davette garson çalıştırmamaya benzer. Siz tek başınıza servise ne kadar yetişebilirsiniz ki?
  1. Satış pazarlamadan daha önemlidir: Satış orjinli bir kişi olarak bunun doğruluğunu kabul etmemem imkânsızdır. Ama ben objektif davranmaya çalışacağım. Ürüne bakmadan düşürsem, sayıları oldukça kalabalık bir satış ekibi her birinin bölgeleri altlarında arabaları notebookları ile her gün yüzlerce noktaya giderek tanıtım yapıyorlar. Yüz yüze görüşmeler yaparak uzun soluklu bağlantılar ile ürünleri satmaya çalışıyorlar. Başarılı görüşmeler ile hızla bağlantılar yapılıyor hatta birkaç hafta içinde bir yandan yeni noktalar bir yandan da sevkiyatlar başlıyor. Kısaca 15-20 gün içerisinde ürünler raflara ve mağazalara yerleşti. Sonra o müthiş bekleme gündeme geliyor. Bir gün, bir hafta hatta bir ay gibi. Maalesef ürünler raflarda fakat ürünleri alanlar olmuyor. Nedeni basit, reklam yapılmadığı için kimsenin ilgisini çekmiyor ve alınmıyor.
  1. İkisi de eşit önemdedir: Konu işletmenin bir dalı olunca galiba bilmemiz ve kabul etmemiz gereken ilk baştaki konu bu olmalı. İşletme fonksiyonları arasındaki hiçbir şey diğerine göre daha üstün değildir ve olmamalıdır.

Finans mı muhasebe mi, üretim mi satış mı, lojistik mi kalite mi gibi ikili üçlü her türlü kıyas konu işletme olunca üstünlük anlamında değerlendirilmemelidir. Buradaki anahtar kelime “karma” dır. Üstünlük yok hepsi aynı potada bir karma şeklinde düşünmek gerekir. İşletme bir bütündür. Tıpkı ailenizin fertleri gibi, çocukluğumuzdan beri en çok maruz kaldığımız soru;  “Anneni mi? yoksa babanı mı? daha çok seviyorsun” Etrafımızdakiler mutlaka birini diğerinden daha çok sevmemizi beklerler. Eşit sevmek sanki sevmemekmiş gibi anlaşılır. 

Aynı soruyu satış ve pazarlama olarak sorsak tek cevap olmalı “ikisi de”…

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş