Ana Sayfa > Yazarlar

Ali Rıza Büyükuslu

Global inovasyon Ligine Girmek, inovasyon Ekonomisine Geçmek için Bilişim Vadilerini Kurmak Şart: Küresel Örnekler

ABD merkezli araştırma şirketi Nielsen (2014) ’in 2008-2012 yıllarını kapsayan Global inovasyon indeksine göre Türkiye 68.sırada yer alırken, Çin, Hindistan, ABD,ingiltere, Fransa, Japonya, G.Kore, irlanda, israil, Almanya, Finlandiya, Brezilya, Meksika gibi ülkelerin en inovatif 20 ekonomi arasına girmeyi başarmıştır.
Yazının devamı için tıklayınız...

Berrak Çekin

İş Hayatında Kadın Olmak

“Kadın olmak çok zor bir iştir çünkü erkeklerle uğraşmak zorundadırlar.” (Joseph Conrad)
Yazının devamı için tıklayınız...

Can Komar

Seçim Sonrası Ekonomi

30 Mart yerel seçimleri, iktidar partisinin gücünün devam ettiğinin bir tasdiki olmuştur. 
Yazının devamı için tıklayınız...

Hakan Ömer Gider

Satan veya Saçan Satışçılar

Geçtiğimiz günlerde bir eğitim çalışması için gittiğim bir firmanın Genel Müdürü sohbet esnasında satış ve tahsilat konuşurken, bir anda bazı satışçıların sattığını bazılarının da saçtığını söyledi.
Yazının devamı için tıklayınız...

Hakan Ünlü

Altın Anahtar: Tasarım

Tasarıma ve ürün gamını yenilemeye hiç bu kadar çok ihtiyacımız olmamıştı. Ben de inanmakta zorlanıyorum ama bulunduğumuz şu ortama ve tedirginliğe rağmen Türk sanayisi özellikle Kobi’ler “hayat devam etmeli”yi seçtiler. Bu yıl başından itibaren yoğun bir tasarım yapma, yaptırma ve kalıp imali talebi var.
Yazının devamı için tıklayınız...

Hamdi Doğan

İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik

“Artık ne olursa olsun ‘büyümek’ kavramı geride kalmıştır. Gelecekte işletmelerin değerlerini belirlemede ‘sürdürülebilirlik’ kavramı en önemli kriterlerden biri olacaktır. Hepimizin ajandası güne çevre penceresinden bakmalı, işletmelerimiz ve yöneticilerimiz bu evrensel hedefe odaklanmalıdır.”
Yazının devamı için tıklayınız...

İlhami Fındıkçı

Günümüzde İnsana Giderek Artan İlgi ve Davranış Bilimleri

Hemen her alanda önemli değişme ve gelişmelerin yaşandığı günümüzde her olayda en önemli unsur olma özelliğini koruyan insan öğesine ilişkin araştırmalar çalışmalar da giderek artmaktadır.
Yazının devamı için tıklayınız...

Kemal Yamankaradeniz

2015’in 11 Ayında Patent Başvuruları Arttı

Fikri ve sınai haklar alanının köklü kuruluşu Destek Patent’ten yapılan açıklamaya göre; 2015 yılının ilk 11 ayında patent ve faydalı model başvurularında artış yaşandı.
Yazının devamı için tıklayınız...

Lütfi Apilioğulları

Dinamik Tedarik Zinciri (Kapsam Ekonomisi: Mass Customization)

Dünya inanılmaz bir hız ile değişiyor. Eskinin “ne üretirsem satarım” konsepti yerini “ne üretmeliyim ki satayım” konseptine çevirmiş durumdadır. Çünkü artık müşterilerin kişiselleştirilmiş ürünlere olan rağbeti ürün çeşitliğini artırdığı gibi ürün yaşam sürelerini kısaltmaktadır.
Yazının devamı için tıklayınız...

M. Göker Sarp

ERP Projeleri Neden Beklenenden Daha Uzun Sürüyor?

Bir ERP projesi, yazılım projesinden çok daha fazlasıdır. ERP projesinin ne kadar süreceğini tahmin etmek kolay olmasına karşın, zor olan doğrudan yazılımla ilgili olmayan ve projeyi etkileyen konuları tahmin etmektir.
Yazının devamı için tıklayınız...

M. Tınaz Titiz

21 Yıl Önceden Bir Yazı: ÇAPRAZ KOZLAR SİSTEMİ

Bu yazının aslı, 1987 yılında, o dönemin başbakanı Turgut Özal'a yazılmış bir not idi. Daha sonraki yıllarda, bilişim hakkında yazılar yazan Çağdaş Monitor adlı bir tabloid gazetede (bugünkü BT Haber) yayımlanmıştı.
Yazının devamı için tıklayınız...

Taner Sarısoy

Spor Kulüplerinin ve Diğer Kurumların Vergi Usul Kanunu ve KDV Karşısındaki Durumu

Profesyonel futbol faaliyetleri, 5253 sayılı Dernekler Kanununa göre kurulan ve faaliyet gösteren dernek statüsündeki kuruluşlar ya da kamu idare ve müesseselerine ait idman ve spor müesseseleri eliyle gerçekleştirilmektedir. 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun, Türkiye Futbol Federasyonu Statüsüne ilişkin (76/5) inci maddesine göre futbolla uğraşan bir kulüp, futbol şubesini ilgili kanun ve yönetmelikler doğrultusunda kurulmuş bir anonim şirkete devredebilir.Bunun sonucu olarak, profesyonel futbol faaliyetleri anonim şirket statüsündeki kuruluşlarca da yapılabilir. 
Yazının devamı için tıklayınız...

Uğur Özgöker

KIBRIS’TA TÜRK KÜLTÜREL VARLIĞI VE TÜRK KİMLİĞİ’NİN YAŞATILMASI

Kıbrıs’ta Türk Kültürünün varlığı Orta-Asya Türk Cumhuriyetleri, Doğu Türkistan ( Sincan ) veya Sibirya gibi bölgelerdeki gibi 3000 yıllık kadim ve köklü bir tarihe dayanmamaktadır. Türk Varlığının Kıbrıs’a yerleşmesi ancak Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Padişah 2. Selim ( Sarı Selim ) zamanında Sadrazam Sokollu Mehmet Paşa’nın talimatıyla Lala Mustafa Paşa komutasındaki Türk birliklerince 1570’ de Limasol’ dan başlayan çıkartma ve 1571’ de Gazi Mağusa’ da tamamlanan kuşatma sonucu askeri zaferin kazanılması ile başlamıştır.
Yazının devamı için tıklayınız...

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş