Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Taşımacılık-Lojistik > Tüm Taşımacılık-Lojistik Haberleri

Sürat Kargo Müşteri Memnuniyetinde Yine Birinci

Sürat Kargo Müşteri Memnuniyetinde Yine Birinci

“ŞikayetEndex Kargo Sektörü 2013” raporunda Sürat Kargo 72.4 puanla kargo sektörünün birincisi olarak yer aldı.

Önde gelen 5 kargo firmasının verilerinden hareketle hazırlanan “ŞikayetEndex Kargo Sektörü 2013” raporuna göre Sürat Kargo 72.4 puanla kargo sektörünün birincisi oldu. Sektör genelindeki 18 bin 635 şikayete ilişkin verilerin değerlendirmeleriyle oluşan değerlendirmede istatistikler ve algısal veriler kullanıldı.

Sürat Kargo şikayetlerin düşüklüğünün yanı sıra alınan şikayetlerin hızla çözüme ulaştırılması kriterlerine göre de bir önceki yıl olduğu gibi sektörün en başarılı şirketi oldu. Şikayet sahiplerinin yarısının doldurduğu anketlerde de başarılı müşteri hizmetleriyle öne çıkan Sürat Kargo, alınan şikayetlerin tamamına ilk 24 saat içinde dönüş yaptı. Kargo sektöründe ortalama 2 olan memnuniyet ve marka sadakat düzeyi Sürat Kargo’da 4 olarak ortaya çıktı ve sektör ortalamasının üzerinde yer aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sürat Kargo Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Adnan Konyalıoğlu şunları söyledi: “Sürat Kargo olarak hız ve güven kavramlarıyla hizmet veriyoruz. Türkiye’nin neresinde olursa olsun müşterilerimizin memnuniyetini sağlamak bizim için çok önemli. Kendi bünyemizde yaptığımız müşteri memnuniyeti artırma çalışmalarımızı bağımsız bir çalışma tarafından teyit edilmiş olması bizim için çok önemli. Geçen yıl da birinci olarak çıktığımız bu çalışma, müşteri memnuniyetini artırma yönünde bize önemli veriler sağlıyor. Hız ve güven ilkelerimizden taviz vermeden müşteri memnuniyetini artırmak için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

ŞikayetEndex, reel ve algısal verilerden oluşan altı temel parametre ile firmaların şikayet yönetim süreçlerindeki durumunu rakipleriyle karşılaştırmalı olarak inceleyen, şikayet yönetim başarısını ve marka konumunu ortaya koyan bir yönetim aracıdır. ‘Şikayetvar’ tarafından 33 ana kategoride 285 sektörde ve bu sektörlere ait farklı segmentlerde ŞikayetEndex verileri hesaplanıyor, firmalara özel analizler dönemsel raporlar halinde sunulmakta ve bu verilere online ulaşım imkanı sağlanıyor.

Sürat Kargo hakkında:
Sürat Kargo, kuruluşunun 10’uncu yılında Türkiye’nin önde gelen kargo şirketlerinden biridir. Uzman kadrosu ve çağımızın teknolojisi ile donatılmış birimleri ile müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda en süratli ve en güvenilir hizmeti sunmayı ilke edinen Sürat Kargo çok hızlı bir gelişme süreci yaşayarak, Türkiye genelinde kargo toplama ve dağıtım hizmetlerini gerçekleştirmektedir. Kargo–Lojistik ve Dağıtım alanlarında ilk tercihi olma hedefiyle Sürat Kargo; 19 Bölge Müdürlüğü, 24 Aktarma Merkezi, 556 Şube, 34 nokta, 5 Mobil Şube ve 772 Mobil Dağıtım alanında 1.278 araçtan oluşan filosu ve 4.000’i aşkın personeli ile, kaliteli bir hizmet sunmak için teknolojik gelişmeleri de yakından takip ederek faaliyetine devam etmektedir. Sürat Kargo, halen A Milli Futbol Takımı, Bursaspor ve Eskişehirspor’un resmi kargo sponsorudur. SuratKargo.com.tr

Haberin Kaynağı : Mese İletişim Danışmanlığı


21.01.2014

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş