Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Taşımacılık-Lojistik > Tüm Taşımacılık-Lojistik Haberleri

Lojistik Sektörü 81 Güne Kilitlendi

Lojistik Sektörü 81 Güne Kilitlendi

81 gün süreyle kapalı kalacak olan TEM Otoyolu’nun Ankara yönü, lojistik sektörünü daha ilk günden olumsuz etkilemeye başladı.

Gebze gişelerinde 10 kilometreye uzanan araç kuyruğu, lojistik operasyonları durma noktasına getirdi. 2 aydan uzun sürecek çalışmaların olduğu Gebze-Körfez arasındaki bölge, lojistik sektörü için Türkiye’deki en büyük üs durumunda.

TEM Otoyolu’nun Gebze  Körfez arasındaki bölümünde üstyapı iyileştirilme çalışmaları yapılacağı için bu yol 81 gün süreyle kapalı kalacak. Çalışmaların ilk gününde TEM Otoyolu Gebze gişeleri mevkiinde 10 kilometreyi bulan uzun araç kuyrukları oluştu. Bu durumun Türkiye ve İstanbul’un lojistik operasyonlarının en yoğun bölgesi olan Gebze-Körfez arasında olması, çalışmaların ilk gününden lojistik sektörünü olumsuz yönde etkilemeye başladı.Konu hakkında değerlendirme yapan Batu Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, Türkiye’de lojistiğin %90’ının karayolu üzerinden gerçekleştirildiğini, bu ağın en önemli parçalarından ve merkezlerinden biri olan Gebze’deki bu çalışmanın sektörde ilk günde şişmeye neden olduğunu belirtti.Gerçekleştirilen yol çalışmalarının 24 saat sürdüğünü de söyleyen Ankara, normal zamanlarda dahi taşımacılık yapan araçların yürüme yasakları nedeniyle belli saatlerde çalışabildiğini hatırlattı. Mevcut durumun uzun araç kuyrukları oluşturduğunu ve trafik nedeniyle operasyonların gecikmeye başladığını belirtti. Yürüme yasaklarının bu dönemde özel olarak düzenlenmesinin ya da çalışmaların sadece gece yapılmasının az da olsa etkili olabileceğini belirten Taner Ankara, çalışmaların bu şekilde sürmesinin lojistik sektöründeki akışı bozabileceğini ve tedarik zincirlerindeki akışı da etkileyeceğini söyledi.Taner Ankara, dört tarafı denizle çevrili bir ülke için karayolunda yaşanan aksaklığın sektöre bu denli yansımasının temelde yapılan yanlış yatırımlardan kaynaklandığını belirtti.

Haberin Kaynağı : İstanbul Sun Ajans


08.05.2014

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş