Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Plastik-Kauçuk > Tüm Plastik-Kauçuk Haberleri

Belka, Yeni Pres Yatırımıyla Hızını ve Verimliliğini Artırdı

Belka, Yeni Pres Yatırımıyla Hızını ve Verimliliğini Artırdı

Sahip olduğu modern üretim alt yapısını yalın üretim teknikleriyle birleştirerek kaliteli ürün çizgisini sürekli geliştiren Belka Kauçuk, gerçekleştirdiği anlaşmalarla müşterilerine yönelik yeni üretim süreçlerini gündemine alıyor. Ana faaliyet alanı olan otomotivin yanı sıra son dönemde raylı sistemlere yönelik çalışmalar da yürüten firma, hayata geçirdiği ful otomasyonlu 200 tonluk yatay enjeksiyon pres yatırımıyla makine parkını güçlendirdi.

Sızdırmazlık elemanları, titreşim sönümleyiciler ve teknik kauçuk parça üretiminde rekabetçi olabilmek için ürüne ve sürece odaklanma stratejisiyle 2004 yılında kurulan Belka Kauçuk Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ, kuruluşunun ilk yılında TS 16949 belgesi alarak faaliyetlerine devam etti. Coşkunöz Holding’in kauçuk grubunda faaliyet gösteren firması olan Belka Kauçuk; günümüzde 2.500 metrekarelik alan üzerinde enjeksiyon, kompresyon ve transfer kalıplama tekniklerini kullanarak; sızdırmazlık elemanları, fren sistem parçaları, kauçuk hortum, titreşim sönümleyiciler ve metal-kauçuk, plastik-kauçuk esaslı teknik parçalar üretiyor. Üretimde NR, EPDM, Silikon (VMQ), CR, SBR, NBR, ACM, FKM, HNBR, AEM gibi sentetik ve tabii kauçuktan oluşan ham madde karışımları kullandıklarını ifade eden Belka Kauçuk AŞ İşletme Müdürü Can Uslu; otomotiv sektörü başta olmak üzere raylı sistemler, tarım ve iş makineleri ile beyaz eşya sektörlerine yönelik üretim yaptıklarını söyledi. Yalın üretim ve yönetim sistemini başarıyla uygulayarak müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tuttuklarını belirten Uslu, ürettikleri ürünlerin yüzde 50’sini doğrudan ihraç ettiklerini kaydetti.

“Yeni pres, otomatik fırça sistemiyle üretim yapmaya imkan veriyor”

Teknolojik alt yapı yatırımı şeklinde kurguladıkları yeni projeleri kapsamında 200 tonluk yatay enjeksiyon presi aldıklarını kaydeden Uslu; yeni presin, otomatik fırça sistemiyle üretim yapmaya imkan verdiğini söyledi. Uslu; yüksek adetli, küçük hacimli parçaları daha hızlı ve verimli üretebileceklerinin altını çizerek, “Presin bir diğer özelliği de operatörsüz otomasyon sistemi ile üretim yapmaya olanak sağlıyor olması. Yeni pres yatırımı ile birlikte mevcut sisteme göre işçilik, enerji ve malzeme maliyetlerinde iyileştirme sağlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Önemli projelere imza atıyoruz”

Son dönemde gerek Ar-Ge, gerekse müşterilerle yürütülen çalışmalar anlamında önemli projelere imza attıklarını ifade eden Uslu, enjeksiyon-kompresyon yöntemi ile sızdırmazlık contası üretimi alanında “Kauçuk Sızdırmazlık Elemanlarında Soğuk Yolluklu Vulkanizasyon Teknolojisi’nin Geliştirilmesi” adlı projeleriyle geçtiğimiz aylarda TUBİTAK’tan Ar-Ge desteği almaya hak kazandıklarını belirtti.

Uslu, Belka Kauçuk’un otomotiv-demiryolu sektörlerinde faaliyet gösteren ve Avrupa’nın önde gelen fren sistemleri üreticilerinden olan bir müşterisi tarafından geçtiğimiz yıl kauçuk alanında “2013 Yılının Tedarikçisi” ve “2013 Yılının Tercih Edilen Tedarikçisi” seçildiğini dile getirerek, “Firma tarafından iki farklı dalda ödüle layık görülmemizin ardından yine aynı firma tarafından bu yıl gerçekleştirilen PSA (Product Safety Audit) denetimini de başarılı bir şekilde geride bıraktık” diye konuştu. Firma yetkililerinin Belka Kauçuk’taki mevcut parçalarının üretimi ve proses süreçlerine yönelik gerçekleştirdiği üç günlük geniş kapsamlı denetimin ardından Belka Kauçuk’a ‘A Kategori Fren Sistemleri Tedarikçisi’ unvanı verildiğini hatırlatan Uslu, denetim sonucu elde edilen başarının kendileri için oldukça gurur verici olduğunu kaydetti.

“Uluslararası işbirlikleri geliştiriyoruz”

Gerçekleştirdikleri yeni anlaşmalarla uluslararası işbirliklerine imza attıklarını ve firmanın müşteri portföyünü genişlettiklerini belirten Uslu, İran otomotiv sektörünün önde gelen üreticilerinden olan bir firma için sahip oldukları mevcut ürün gamından farklı olarak, poliüretan parça üretmeye başladıklarını kaydetti. Uslu, bundan sonraki süreçte, Belka Kauçuk AŞ’nin İran otomotiv sektöründeki payının hem kauçuk hem de poliüretan alanında artarak devam edeceğine inandığını söyleyerek, “İran otomotiv sektöründe büyümek için gerekli tüm teknik yeterliliğe sahibiz” diye konuştu. Uslu,

Belka Kauçuk olarak birbirinden değerli firma yöneticilerini fabrikalarında ağırladıklarına ve yapılan görüşmeler sonucunda yeni projelerin startını verdiklerine değinerek; dünya demiryolu sanayisinin önde gelen firmalarından biriyle bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve taraflar arasındaki olası iş birliği potansiyelini değerlendirdiklerini kaydetti. Uslu, şöyle devam etti: “Üst üste gerçekleştirdiğimiz anlaşmalarla müşteri gamımızı genişletme şansı buluyoruz. Geçtiğimiz aylarda demiryolu sanayinde faaliyet gösteren öncü bir firmanın yetkilileri ile bir görüşme yaparak yeni bir projenin daha startını verdik. Kendileri ile mevcut ürün gruplarında Belka ile işbirliğinin devamı ve yeni ürün gruplarında da mevcut işbirliğinin güçlendirilmesi adına görüştük. Bundan sonraki süreçte taraflar arasındaki mevcut işbirliğinin daha da güçlenmesini ümit ediyoruz.”

“Moskova MIMS Fuarı’nda yerimizi aldık”

Otomotivde dünyanın en önemli ve büyüyen pazarlarından biri haline gelen Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da 25-28 Ağustos 2014 tarihleri arasında düzenlenen MIMS Automechanika Fuarı’na da katıldıklarını dile getiren Uslu, böylece uluslararası arenada üretim yetkinliklerini tüm dünyaya gösterme şansı bulduklarına değindi. Uslu, Coşkunöz Holding bünyesinde faaliyet gösteren Coşkunöz Metal Form firması ile birlikte fuardaki yerlerini aldıklarını belirterek, kauçuk firmaları ve otomotiv ana sanayi temsilcileri ile önemli temaslarda bulunduklarını ve stantlarında üst düzey konuklar ağırladıklarını sözlerine ekledi.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


26.11.2014

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş