Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Otomotiv > Tüm Otomotiv Haberleri

Sampa, Türkiye-nin Global Yedek Parça Markası

Haberle ilgili fotoğraflar

Sampa, Türkiye-nin Global Yedek Parça Markası

Ailenin geçmişinde bulunan üretim tecrübesi yeni neslin satış ve strateji gücü ile birleştiğinde pazarın ihtiyacı paralelinde dünyaya hitap edecek kalitede üretim ve satış ağı oluşturmak kaçınılmaz oldu. Bu anlamda ilk ihracatlarını aynı yıl içerisinde prosedürleri gereği ihracat yapılmanın en zor olduğu ülkelerden biri olan İngiltere-ye gerçekleştirdiler. Bu başarı duygusunun şirket çalışanları ve kurucuları üzerinde bıraktığı olumlu etki Sampa-nın bugünlere gelmesinde çok büyük bir etken oluşturmuş durumda.

Şirketin ana başarısı; birçok etkenin aynı zamanlı olarak ilerletilmesinden geçiyor. Yapılan cirolar ağırlıklı olarak üretim tesislerine yatırılırken markalaşma, dünyanın her yerinde bulunurluk, sürdürülebilir kalite ve inovasyon asla göz ardı edilmiyor. Bu nedenle de her yıl cirosunun %2,5-lik bölümünü Ar-Ge Merkezi-ne ayırıyorlar.

9 Ayrı Fabrikadan Oluşan Entegre Tesisler

Günümüzde Sampa kendi içerisinde dokuz ayrı fabrikadan oluşan entegre tesisleri ile satış ve üretim devi haline gelmiş durumda. Lokasyon olarak otomotiv sektörünün ağırlıklı olarak konuşlandığı Marmara Bölgesi-nden uzakta olmaları bu fabrikaların oluşmasında büyük etki sağlamış. Şirket sözcüleri başarı hikayelerini anlatırken Üretim için ihtiyacımız olan yarı mamülü kendi içimizde üretme stratejimiz akabinde bizlere büyüme imkanı sağladı  şeklinde gelişimlerinin öyküsünü anlatıyorlar.

Markalaşmanın önemini ise ilk üretim yıllarında fark ediyorlar. O dönemde Avrupa-dan Rusya-ya farklı markaların ihtiyaçları paralelinde üretim yaparak sektörde bulunan Sampa yöneticileri;  sadece fason üretim yapmanın dezavantajlarını fark ederek Sampa markasını oluşturma kararı alıyorlar.  Sampa markası daha ilk çıkışından itibaren yöneticilerin sektörde ki bilgi birikimlerinin bir harmanı olarak after markette yerini almaya başlıyor. Bu know-how pazar payı geliştirmekte olumlu etkiler yaratırken aynı zamanda da Sampa-nın aranılan bir marka olması konusunda da olumlu etkiler bırakıyor.

Turquality Programı Üyesi

Sampa, 2014 yılında girmiş olduğu Marka Destek Programı-ndan Turquality programına geçmeye hak kazandı ve devletin desteklediği 121 ulusal rekabetçi markadan biri oldu. Böylelikle Türkiye-nin global yedek parça markası olarak tüm dünyanın en çok tercih edilen yedek parça markası olarak konumlanması güçlenecek.

Bugünün Yükselen Yıldızı Yarının Endüstri Lideri

Üretme arzusu, yenilikçilik, farklılaşmak, hayata değer katmak, müşteri ve partnerlerimizin beklentilerine doğru ve zamanında cevap vermek için kurduğumuz dokuz fabrikadan oluşan dev entegre tesislerimizde kalite odaklı ve modern bir felsefe ile keyif aldığımız işi yapıyoruz

3300-ün üzerinde makine parkuru

3.300-ün üzerinde makine parkuru ve son teknoloji ile donatılmış modern üretim tesisleriyle Avrupa ve ABD menşeili bir çok ağır vasıta, otobüs, çekici ve dorse markalarına uyumlu yedek parça üretimini, tedarikini yapan firma, uluslararası markalar ile işbirliği yaparak oluşturduğu üretim ve hizmet kalitesini geleceğe güven ile taşıma ilkesini kendine misyon edinmiş durumda.

30.000-den fazla yedek parça

Ağır vasıta yedek sanayi sektöründe 30.000-den fazla yedek parçanın üretimi ve tedariğini bu ürünlerin global pazarda müşterileri ile buluşmasını sağlayan Sampa, bu alanda günümüzde dünya üçüncülüğüne yükselmiş durumda. Ancak bu başarı ile yetinmeye şirketin yeni hedefi;  güçlü Alman rakiplerini 15 sene içerisinde geride bırakarak bu sektörde dünya liderliğine oturmak.

Bilim ve teknoloji, ekonomi ve topluma fayda sağlayacak şekilde Sampa-da yeniden şekillenir.

Karadeniz-in İlk Ar-Ge Merkezi

Sampa Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı-nca tescil edilmiş Karadeniz Bölgesi-nin ilk Ar-Ge Merkezi-ne sahip bir kuruluş. Alanında uzman 81 personeli ile sektördeki ihtiyaç ve gelişmelere paralel inovatif ürünler, yeni ve özgün projeleri bu çatı altında yeniden şekilleniyorlar.

Fikri Haklar konusuna ciddi önem veren Sampa bu konuda da alanında uzman bir ekip ile çalışmakta. Ayrıca Sampa bünyesinde bulundurduğu patent mühendislerinin liderliğinde yapılan bilimsel çalışmaların yanında inovatif fikirleri sayesinde mevcut patentli ürünlerde geliştirme kat ederek Sampa Desing adını verdiği ve SD ile kodladığı Sampa-ya ait yeni ve farklı ürünler üretilmekte.

Türkiye-nin İlk 1000 İhracatçı Firması Arasında 39. Sırada

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan Türkiye-nin ilk 1000 ihracatçı firması arasında, genel sıralamada 302. sıradan, 265. sıraya, sektör bazlı sıralamada ise 46. sıradan, 39. sıraya yükselenmiş durumda.

Ar-Ge Merkezi Yatırımı, 10 Milyon Dolar

80.000 metrekarelik fabrika alanı, 10 Milyon Dolar-lık Ar-Ge Merkezi ve 1000-nin üzerinde çalışanıyla, 116 ülkeye ihracat gücüne sahip şirket; her yıl yakalanan %35-lik büyümenin altında ise global pazarlarda arttırılan pazar payı ve ürün kalitesinin vermiş olduğu rekabet gücü olduğunu söyleyebiliyor.

Sampa Ar-Ge Laboratuvar-larında ürünlerin teknik değerleri en hassas cihazlar ile tespit edilerek ürünlerin termal ve mekanik olarak malzeme karakterizasyonu yapılmakta. Malzeme analizi ve tasarımı için ayrıca dünyada kabul görmüş ve çok az üretim tesisinde bulunan CES Selector yazılım kullanılarak geliştirilen yeni malzeme tasarımları oluşturulmakta ve Sampa-ya ait ürünler olarak arşivlenmektedir.

Bu büyük Ar-Ge Merkezi-ne son dönemlerde ayrıca 2,5 milyon Euro-luk ekipman yatırımı gerçekleştirmiş durumda.

Tüm bu detaylı çalışma prensibi sonucunda Sampa Ar-Ge Merkezi, 2013 yılından bu yana 5746 sayılı Araştırma ve Geliştirme Faaliyetlerinin desteklenmesi kanunu kapsamında Sanayi Bakanlığı tarafından desteklenmekte. Bu desteğin ve üretim gücüne olan inancı sayesinde de Ar-Ge Merkezi tescil belgesine sahip olduğu dönemden itibaren 40 adet proje hayata geçirilmiş olup,  bunların 7 tanesi Kamu Destekli projeler olma başarısını sahip olmuş. Bu projelerin dağılımları; dört TEYDEB, bir ARDEB ve iki adet SANTEZ projesi şeklindedir. Uzun araştırmalar sonucunda Türkiye-de bulunan Ar-Ge Merkezleri içerisinde sadece üç adet Ar-Ge Merkezi-nin sahip olabildiği TUBİTAK 3001 projelerinden bir tanesi de Sampa Ar-Ge Merkezi tarafından yürütülmekte. Bu da Sampa çalışanlarına ilk ihracatın vermiş olduğu güç gibi yeni bir kan ve inanç vermekte.

Sampa Ar-Ge Merkezi çeki kolu, v-kolu, toz sacı ve makas burçları alanlarını kapsayan 4 adet patentte sahip. Bu patentli ürünler sayesinde mevcut ürünlerin montajı çok daha kolay hale gelirken ömürleri %50 daha arttırılmış şekilde pazara sunulabiliyor.

Türkiye-nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşları Listesinde 60. Sırada

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan Türkiye-nin ikinci 500 Büyük Sanayii Kuruluşları listesinde geçtiğimiz yıl 226. Sırada olan Sampa önemli bir yükseliş kaydederek bu yıl 60. sıraya yükselmiştir.

Sanayi- Üniversite İşbirlikleri

Bulunduğu bölgeye katkı sağlamanın önemini vizyonundan hiçbir zaman ayırmayan Sampa sahip oldukları imkânları yeni genç nesiller ile paylaşmanın en doğru yolu olan Üniversite-Sanayi işbirliklerine de oldukça önem veriyor.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi ile yürütülen projelerin yanı sıra ülkenin birçok farklı bölgesinde bulunan üniversiteler ile birçok yeni proje yürütmekte.

Dünya-nın Farklı Kıtalarında Bulunurluk

Ağır vasıta yedek parça sektöründe doğru bakış açısıyla, doğru hedeflerin belirlenmesi, sürdürülebilir kalite standartlarında üretimin yapılması kadar pazarda bulunurluk da oldukça önemli. Bu nedenle Sampa dünyanın farklı kıtalarında Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Rusya, Kazakistan, Nijerya, Güney Afrika, ABD, Çin ve İrlanda ofisleri, depoları ve işbirlikleri bulunmakta.

OEM Taleplerini karşılayabilecek sağlam alt yapı

Bir çok farklı teknoloji kullanılarak üretim yapılan Sampa-ya talepler orijinal ürün üreticisi (OEM / Original Equipment Manufacturer) veya aftermarket üzerinden gelmekte. Global aftermarket pazarlarından gelen talepler için de benchmark çalışmaları yapılarak ürünlerin performanslarını artıracak tasarımlar gerçekleştirilmekte.

Kalite Belgeleri İle Tescil Edilmiş Standartlar

Müşteri beklentileri ve pazar ihtiyaçları kapsamında sürdürülebilir kaliteden ödün vermeyen Sampa her üretim prosesine özel olarak dizayn edilmiş kalite kontrol süreçlerine sahip.  Bu süreçlerini de ISO/TS:16949, ISO9001, ISO 14000, ISO 18001 ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Kalite Yönetim Sistemi,  ISO 28001 Tedarik Zinciri Risk Yönetimi Sistemi,  ISO 27001 Bilgi Güvenilirliği Kalite Yönetim Sistemi,  ISO 17025 Laboratuvar Kalite Yönetim Sistemi ve Çevreye Duyarlılık ISO 14001 belgelerine sahip olarak altını çiziyor.

Tedarikten, tasarıma, üretimden sevkiyata, her aşamada kalite vurgusundan vazgeçmeyen Sampa, istikrarlı kalite anlayışından ödün vermemeyi kendine ilke edinmiş ve edinmeye devam edecek şekilde de görünmektedir.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


20.04.2016

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş