Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Endüstriyel Otomasyon > Tüm Endüstriyel Otomasyon Haberleri

Değişken Varyasyonların Yönetimi

Haberle ilgili fotoğraflar

Değişken Varyasyonların Yönetimi

Servopnömatik ve Oransal Kontrol Teknolojisi İle Boru Tapası Kontrolü

Modern yönetim: Montajına yeni başlanan her ünite için ayrı bir montaj hattı.

50 çalışanı bulunan bir firmanın birbirinden ayrı montaj hatlarına sahip olması ve sürekli iş değişikliklerinin yapılması, çok alışıldık bir durum değil. Ancak, bu durum, modern yönetim metotlarıyla Festo’nun verimli servopnömatik ve oransal kontrol teknolojisini kombine eden, Künzelsau’da faaliyet gösteren özel makine üreticisi BDG için geçerli değil.

EGC döner miller ve standarda dayalı elektrikli silindirlere sahip olan ve montaja hazır vaziyette gönderilen makas köprüleri, üst parçaları, boru tapalarının alt parçalarının üzerlerine takıyor.

Festo’nun servopnömatik know-how’u: Ana konum modülü ve SoftStop CMPX’e sahip, her biri dört çarpı dört DGCI eksenler.

BDG Üniteleri, müşteriye özel olarak üretilirken, çok esnek olunması gerekiyor. Kontrol ve imalat sistemleri, son müşterilerin, piyasadaki değişikliklere, revizyonlar ve daha yüksek kapasitelerle kolayca reaksiyon gösterebilmeleri amacıyla, münferit modüllerden oluşuyor.

BDG’nin organizasyon ve yönetim müdürü Lars Brenner, “gelecek esneklerindir sloganımızın hakkını, ancak bu şekilde verebiliriz”, diyor.

Bu noktada en iyi örneği, valf sistemleri için üretilen boru tapalarının montaj ve kontrol üniteleri oluşturuyor. Ünite, öylesine esnek kullanılabiliyor ki, üzerinde çok sayıda boru tapası çeşidi üretilebiliyor. Boru tapalarının alt ve üst parçaları, tek bir ünitenin üzerinde bir araya getiriliyor, birbirine geçiriliyor, lazerle kaynaklanıyor ve son olarak, kaynak dikişlerinin sızdırmazlığı kontrol ediliyor. Proses adımları o kadar hızlı ilerliyor ki, boru tapaları, çok kısa bir çevrim süresi içinde üniteden çıkıyor.

Duraksamadan iş değişikliği Brenner, “ünitemiz, son müşterilerimiz açısından, verimlilikte devasa boyutlara varan bir ilerleme anlamına geliyor”, diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Bugüne kadar, çeşitli varyasyonlar için kullanılan çok sayıda yarı otomatik ünitede, tüm çaplar ve boylar işlenemiyordu.” Yeni makinenin sahip olduğu iki adet helezonik besleme haznesi sayesinde, artık iş değişiklikleri duraksamadan yapılabiliyor.

Esnek üniteye, Festo’nun pnömatik otomasyon sistemi de mükemmel bir uyum sağlamış. İki adet GDCI ekseni, daha ilk istasyonda, pozisyon kontrol sistemi CMAX tarafından yönlendiriliyor. Servopnömatik eksenler, boru tapasının tipi ve gerekli çevrim süresine göre, farklı pozisyonlara gidiyor. SOEC sensörleriyle birlikte çalışan HGPT tutucular tarafından parça taşıyıcının üzerine bırakılan alt parçalar, bir bant sistemi vasıtasıyla iki adet makas köprülere gidiyor.

Servopnömatik ve iddialı EGC Tip döner millere ve standartlara dayalı elektrikli DNCE silindirlere sahip olan ve montaja hazır bir vaziyette ünitenin yanına kadar getirilen makas köprüleri, üst parçaları, boru tapalarının alt parçalarının üzerlerine oturtuyor. İki parça, bir sonraki istasyonda preslenerek birbirlerine geçiriliyor ve ardından lazerle kaynaklanıyor.

Kontrol istasyonunda, Festo’nun servopnömatik kvow-how’u kullanılıyor: Ana konum modülü ve iki adet son konum ve orta konum için SoftStop CMPX’e sahip, her biri dört çarpı dört DGCI eksenler, görevlerini kusursuzca yerine getiriyor. Pnömatik eksenler, oransal yön kontrol valflerine sahip servopnömatik sayesinde, elektrikli eksenlere benzeyen özellikler oluşturuyor; tabii ki çok daha düşük maliyetle.
Montaja hazır pnömatik VPWP oransal valfin güvenlik fonksiyonları, CPE 18 tek valflere sahip komple montaj plakaları ve MS6 serisi şartlandırıcılar tarafından sağlıyor.

‘‘Günümüzde artık fiyatı ne kadar olursa olsun, ama daha büyük olsun düşüncesi, yerini, kendimizi değişen taleplere ne kadar hızlı hazırlayabiliriz düşüncesine bırakmış bulunuyor.“

Lars Brenner, BDG Organizasyon ve Yönetim Müdürü

“Montaja hazır vaziyette gönderdiğimiz handling sistemleri ve montaj plakaları sayesinde, asıl ana faaliyet alanımız olan otomasyona bağlı kontrol konuları üzerinde yoğunlaşma imkanı bulduk. Üniteyi bu şekilde, talep edildiği gibi, dokuz ay içinde bitirdik”, diyor Brenner.

Mükemmel bir hareket performansı sağlıyor: VPWP Servopnömatik sistemin oransal yön kontrol valfi.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ

Editör : Özlem Çelebi
19.02.2013

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş