Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Mobilya-Ev Tekstili > Tüm Mobilya-Ev Tekstili Haberleri

Halı Sektörünün Lideri Erdemoğlu Holding, Enerji ve Gayrimenkul Sektörüne Girecek

Haberle ilgili fotoğraflar

Halı Sektörünün Lideri Erdemoğlu Holding, Enerji ve Gayrimenkul Sektörüne Girecek

Halı sektörünün lideri Merinos’un sahibi Erdemoğlu Holding, beş yıl içinde Türkiye halı sektöründeki pazar payını yüzde 40’lara çıkarmayı, mobilyada ise liderliği hedefliyor. 

Yeni sektörlere odaklanan Erdemoğlu, 100 milyon dolarlık yatırımla Çatalca’da 2014 yılında hizmete girecek rüzgar santrali kuruyor. 

Halı, mobilya, ev tekstili, lojistik ve iplik sektörlerinde faaliyetlerini sürdüren Erdemoğlu Holding, yatırımlarını ve gelecek hedeflerini açıkladığı bir basın toplantısı düzenledi. Toplantı, Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Erdemoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Erdemoğlu’nun katılımıyla Gaziantep’te gerçekleştirildi.Toplantıda, Erdemoğlu Holding’in 21 şirket ve 6 bin 500 çalışanı ile 2012’de 1 milyar 800 milyon TL ciro elde ettiği, bu yılı da yüzde 15 artışla kapatmayı hedeflediği belirtildi. Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu “2013, özellikle odaklandığımız halı, mobilya ve iplik sektörlerinde yatırımlara ağırlık verdiğimiz bir yıl oldu.” dedi.

Yılda 220 milyon dolar ihracatla, sektör lideri
Erdemoğlu Holding’in 1970’li yıllarda iki dokuma tezgahıyla temellerinin atıldığını, bugün dünyanın en büyük makine halısı üreticisi konumunda olduğunu belirten İbrahim Erdemoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Her yıl üretim tesislerimize yaklaşık 100 milyon dolar yatırım yapıyoruz. Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımın ve tasarıma verdiğimiz önemin meyvelerini topluyoruz. Türkiye’de halı sektöründe yüzde 20’lik pazar payı ile sektör lideri konumunda bulunuyoruz. Gaziantep ve Rusya’daki üretim tesislerimizde 2012 yılında toplam 30 milyon metrekare makine halısı üretimi yaptık. Dünyada 5 kıtada 70 ülkeye 220 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Almanya’dan Avustralya’ya, Amerika’dan Çin’e her geçen gün ihracatımızı güçlendiriyoruz. Kalite ve güveni ön planda tutan bir anlayışa sahibiz. Önümüzdeki beş yıl içinde Türkiye’de pazar payımızı yüzde 40’lara çıkarmayı, global bir marka olma yolunda kararlılıkla ilerlemeyi hedefliyoruz”

Halı sektöründe Merinos, Dinarsu, Padişah, Efsane ve İmparator markaları ile tüketicilerle buluştuklarını belirten Erdemoğlu, “Bugün Merinos, dünyada en çok satılan halı markası konumunda. Her yıl gerçekleştirdiği ihracat ile Türkiye’nin ihracat lideri… Halı sektöründe Turquality sertifikasına sahip ilk Türk markası” dedi. Halı sektöründeki deneyimlerini 2005 yılında satın aldıkları Dinarsu ile buluşturduklarını söyleyen Erdemoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Aldığımız dönemde yıllık 5 milyon m² halı üretimi gerçekleştiren Dinarsu’yu 100 milyon dolarlık yatırımla baştan başa yeniledik. 5 yıl gibi kısa bir sürede bu kapasiteyi 20 milyon m²’ye çıkardık. Bugün Dinarsu ile yurtiçindeki varlığımızı güçlendirirken, dünyanın en önemli mağazalarında kendimize haklı bir yer ediniyoruz”

“Mobilyada Türkiye’nin en iyilerinden olacağız”

Erdemoğlu Holding’in 2004 yılında mobilya sektöründe faaliyet göstermeye başladığını belirten İbrahim Erdemoğlu, İzmir Torbalı’da bulunan 125 bin m²’lik fabrikalarında kanepe, oturma grupları, yatak, baza, yemek odası, yatak odası, genç odası ve panel mobilya üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi. Mobilyada 100 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını, Merinos ve Dinarsu markası ile sektördeki varlıklarını güçlendirmek istediklerini söyleyen Erdemoğlu, “Halıda ulaştığımız başarıyı mobilyaya da taşımayı, Türkiye’nin en iyilerinden olmayı istiyoruz” dedi.
Gerek halı, gerekse ev tekstili üretiminin temelinde iplik hammaddesi olduğunu söyleyen İbrahim Erdemoğlu, 1992 yılında iplik üretimine başladıklarını ve Gaziantep, Zonguldak, Çerkezköy ve Rusya’daki fabrikalarında yılda 90 bin ton iplik ürettiklerini belirtti. Bu sektörde 30 milyon dolar yatırımla Adıyaman Besni’de bir iplik tesisi kuracaklarını söyleyen Erdemoğlu, 2014 yılında hizmete açılacak tesiste 500 kişiye istihdam sağlayacaklarını dile getirdi ve şöyle konuştu: “Bu yatırım aynı zamanda bizim sosyal sorumluluğumuz, doğduğumuz topraklara hizmetimiz olacak”

“Enerjide büyüyeceğiz, gayrimenkul sektörüne giriyoruz”
Globalleşen dünyada, yeni sektörlere yatırım yaparak Türkiye’ye hizmet etmeye devam edeceklerini söyleyen Erdemoğlu: “Kendi tesislerimizde kullandığımız enerjiyi üretmek için girdiğimiz enerji sektöründe son derece iddialıyız. Bu doğrultuda, ilk olarak Çatalca’da 52,5 MW’lık bir rüzgar santralı lisansı aldık. 100 milyon dolarlık bir yatırımla tamamlanacak santralin üretim kapasitesini yılda 200 milyon kWh’ye ulaştırmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde özellikle yenilenebilir enerji alanında yatırımlarımız sürecek. Ayrıca gayrimenkul alanında İstanbul Sefaköy’de bir rezidance inşaatına başladık.” dedi.

Erdemoğlu’ndan eğitime yatırım
Erdemoğlu Holding’in kurumsal sosyal sorumluluk projelerini aktaran İbrahim Erdemoğlu, “Eğitime verilen her desteğin ülkemizin geleceğine yapılan bir yatırım olduğunu biliyoruz. 7 okul ve birçok öğrenci yurdu yaptırarak toplumumuzun hizmetine sunduk. Ayrıca her yıl yaklaşık 300 öğrenciye burs vererek eğitimlerine katkıda bulunuyoruz” dedi. Eğitim alanında yeni projeleri de olduğunu açıklayan Erdemoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki günlerde Van’da inşaatını tamamladığımız bir endüstri meslek lisesi açacağız. Adıyaman Besni ilçesinde Adıyaman Üniversitesi’ne bağlı bir Mimarlık Fakültesi yaptıracağız” Erdemoğlu, ayrıca Adıyaman’ın Besni ilçesinde bölge insanının ihtiyaçlarına yönelik olarak bir sağlık ocağı ve sosyal tesisler inşa ettiklerini sözlerine ekledi.

Rakamlarla Erdemoğlu:

Holding Şirket Sayısı: 21
Holding Kuruluş Tarihi: 2006
Holding Personel Sayısı: 6500
Holding Toplam İhracat: 220 milyon dolar
2012 cirosu : 1 milyar dolar
Yurtiçi toplam satış noktaları: 6500 satış noktası
Yurtdışı toplam satış noktaları: 2500 satış noktası

Haberin Kaynağı : Grup 7 İletişim Danışmanlığı


07.10.2013

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş