Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Mobilya-Ev Tekstili > Tüm Mobilya-Ev Tekstili Haberleri

AGT, MDF yatırımı ile bir yılda 150 milyon dolarlık ihracat potansiyeli oluşturdu

Etiketler

AGT Mobilya İhracat parke MDF

Haberle ilgili fotoğraflar

AGT, MDF yatırımı ile bir yılda 150 milyon dolarlık ihracat potansiyeli oluşturdu

Öncü ve yenilikçi kimliği ile mobilya bileşenleri sektörüne yön veren AGT, geçen yıl yaptığı MDF yatırımı ile ülke ekonomisine büyük bir değer kazandırdı.  Bu yatırım ile birlikte yıllık 150 milyon dolarlık ihracat potansiyeli oluşturan AGT, 50 milyon dolarlık ithalat gereksinimini de ortadan kaldırdı.

Mobilya bileşenleri üretiminde dünyanın en önde gelen markalarından olan AGT, sektörüne ve ülke ekonomisine katkılarını artırarak sürdürüyor. AGT, geçen yıl kurduğu MDF tesisi ile, bir yaşam alanının ihtiyacı olan tüm ahşap malzemeyi tek başına üretebiliyor.

Ahşap ve tasarımı teknoloji ile birleştirerek 1984 yılında Antalya’da kurulan ve Türkiye'nin 500 büyük sanayi kuruluşu içinde yer alan AGT, 30’uncu yılında gerçekleştirdiği MDF yatırımı ile bir yıl gibi kısa bir sürede önemli başarılara imza attı. Toplam 400 bin metrekare alana kurulu bu tesisi ile yıllık 150 milyon dolarlık ihracat potansiyeli oluşturmakla kalmayıp, 50 milyon dolarlık ithalat kalemini de ortadan kaldırmayı başardı. En gelişmiş teknolojiyi kullanarak sektörün ihtiyaç duyduğu üstün nitelikli MDF üretimine başlayan AGT’nin istihdamı ise 1000 kişiyi aştı.

TEKNOLOJİSİ İLE FARK YARATTI

AGT açılımı olan "Ahşabı Geliştiren Teknoloji"ye uygun olarak, en kaliteli ahşabı en yüksek teknoloji ile birleştirdiği Entegre MDF Tesisi'ni Mart 2014’te devreye aldı. Toplam 150 milyon dolarlık yatırımla kurulan AGT Entegre MDF Üretim Tesisi, MDF üretim teknolojisinin öncü firmalarından Siempelkamp GmbH Co.&KG. tarafından dünyadaki üretim hatları arasında ‘En İyi Uygulama’ seçildi. ContiRoll Generation8 teknolojisi ile, Türkiye'nin en modern ve yüksek performanslı bu MDF tesisi, yıllık 500 bin metreküp üretim kapasitesine sahip. Tesis ayrıca, proseste kullanılan tutkal üretimini de aynı bünyede gerçekleştirdiği gibi, ihtiyacı olan enerjiyi de entegre yapı altında bulunan Enerji Üretim Tesisi'nden sağlıyor. 500 metrelik doğrusal yerleşim planında sürekli formda üretim yapılan tesiste, hammaddenin tesise girişinden nihai ürünün sistemden çıkışına kadarki süreç, otomasyon sistemi içinde onlarca proses halkasından oluşuyor. ‘%100 AGT & %100 Kalite’ felsefesi ile faaliyetlerini sürdüren AGT, proseslerin her aşamasında otomatik ölçümlerle çalışan otomasyon teknolojisi ile bunu MDF üretimini de yansıtıyor.

BU YIL PARKE ÜRETİMİNE BAŞLAYACAK

Yıllık 500 bin metreküplük üretim kapasitesi ile Türkiye’nin sayılı tesislerinden biri olan AGT Entegre MDF Tesisi, iki aşamalı bir yatırım planı ile devreye girdi. Yatırımın ilk yılında MDF, tutkal, kağıt emprenye ve melamin tutkal üretimi gerçekleştirildi. Ürün gamını daha da genişletme planları doğrultusunda, bu yıl laminat parke ve PowerGloss lak üretimine başlayacak olan AGT, böylece yatırımın ikinci aşamasını da tamamlamış olacak. Renk ve desen seçenekleri ile iddialı bir parke koleksiyonunu çok kısa bir sürede müşterilerinin beğenisine sunmaya hazırlanan AGT,  üretim, ihracat, istihdam ve teknoloji konusundaki çalışmaları ile sektörünün gelişimine öncülük ederken, ülke ekonomisine değer yaratmayı amaçlıyor. Halen 60’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren AGT, yeni dönemde farklı pazarlara da girmeyi hedefliyor.

AGT HAKKINDA:
Gelişen teknoloji ile ahşabın kişiye ve kurumlara özel işlenip geliştirilebileceği hayali ile 1984 yılında Antalya’da çalışmalarına başlayan AGT (Ağaç Sanayinde Gelişmiş Teknoloji),  bugün mobilya bileşenleri sektöründe dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olarak faaliyet göstermektedir. AGT, Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde toplam 400 bin metrekare alana kurulu modern üretim tesislerinde; MDF, MDF-LAM, Panel, Profil ve Boykapak üretimi ile mobilya ve dekorasyon sektörlerine, kapı, duvar paneli ve süpürgelik üretimi ile de inşaat sektörüne hizmet vermektedir. Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasında yer alan AGT, geçen yıl gerçekleştirdiği 400 milyon TL’lik ciro, 50 milyon Euro’luk ihracat ve 1000 kişiyi aşan istihdamı ile Türkiye’nin bir yaşam alanının ihtiyacı olan tüm ahşap malzemeyi tek başına üretebilen öncü firmasıdır. Türkiye genelinde yaygın bayi kanalının yanı sıra 5 kıtada satış noktaları bulunan AGT, başta Doğu Avrupa, Balkanlar, İran, Rusya, Libya ve Azerbaycan olmak üzere 60’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. 

Haberin Kaynağı : DoMedya


25.03.2015

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş