Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Kimya > Tüm Kimya Haberleri

Denizatı,  İhracatta 2013’te Yine Zirvede

Etiketler

denizatı petrokimya

Denizatı, İhracatta 2013’te Yine Zirvede

Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 30’unu gerçekleştiren altı birliği bünyesinde barındıran İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri “İMMİB” bu başarıya imza atan yıldız şirketlerini, geleneksel hale getirdiği törenle ödüllendirdi. 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de katıldığı ve Bölgemiz firmalarından Denizatı Petrokimya’nın ihracat firması Qlube Petrokimya’nın da ikincilik ödülü aldığı tören İstanbul Swissôtel’de düzenlendi.

Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Denizatı Petrokimya A.Ş., iştiraki olan Qlube Petrokimya San. Tic. Ltd. Şti. mineral yakıtlar dalında ihracatta Aygaz’dan sonra ikinci büyük ödülü alırken, geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine zirvede yer aldı.

Denizatı Petrokimya A.Ş.’nin Genel Müdürü A.Şafak Akmil’in ülke dışında olduğu için katılamadığı törende firmanın ödülünü Mali Müşavir Mehmet Cinge aldı.

İMMİB’in geleneksel hale getirdiği ve bu yıl yedincisi düzenlenen ödül gecesinde; Türkiye’nin 2013 yılında gerçekleştirdiği ihracatta en çok paya sahip şirketlere toplam 168 ödül verildi. 169. ödül ise “en ihracatçı, siyasetçi bakan ödülü” olarak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye verildi.

İMMİB “2013 İhracatın Yıldızları” Ödül Töreni İMMİB Koordinatör Başkanı Tahsin Öztiryaki’nin açılış konuşmasıyla başlayan törende, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de birer konuşma yaptı.

168 ÖDÜL SAHİPLERİNİ BULDU

Türkiye çapında Genel Sekreterlikler bazında 40 milyar doları aşkın ihracatı ile en yüksek ihracatı gerçekleştiren İMMİB, 2013 yılının ihracat yıldızlarını 56 kategoride 168 ödül ile onurlandırdı. “İhracatın Yıldızları” ödüllerinin önemli bir misyonu ise ihracatlarını artırmaları için firmaları teşvik etmesi.

İMMİB Koordinatör Başkanı Tahsin Öztiryaki yaptığı açılış konuşmasında, “İMMİB olarak 22 bin üyemiz var. Türkiye ihracatında en çok ihraç gerçekleştiren bin şirketin 456’sı İMMİB üyesi. Daha da önemlisi ülkemizin en büyük 10 ihracatçısının 8’i üyelerimiz arasında yer alıyor.” dedi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise konuşmasında Türkiye’nin 2014 yılındaki iç büyümesinin sınırlı kalacağını ifade ederek, 2014 ve önümüzdeki süreçte ihracat odaklı büyümenin gerekliliğini vurguladı. Büyükekşi son olarak rekabetçi ve öngörülebilir kura ihtiyaç olduğunu, kurlardaki dalgalanmanın ise durulmaya başladığını belirtti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci büyümenin üretim, istihdam, tüketimdeki artışla doğru orantılı olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasında, “Serbest Ticaret Anlaşmaları ülkemiz ekonomisi ve ihracatı açısından büyük önem taşıyor. Avrupa Birliği ile Japonya arasında STA görüşmeleri devam ederken, Türkiye olarak Japonya ile AB’den önce STA imzalama kararı aldık. Görüşme turlarına 1 Haziran’da başlamaya karar verdik. İkinci olarak Malezya ile 15-17 Nisan’da STA imzalayacağız” diye konuştu.

AB’nin üçüncü ülkelerle yaptığı STA’ların Türkiye aleyhine sonuçlar doğurduğuna da dikkat çeken Zeybekci, “AB’ye Gümrük Birliği anlaşmasından rahatsızlığımızı bildirdik. Kayıtlara da bu şekilde geçti. Türkiye ile AB arasındaki Gümrük Birliği anlaşması upgrade edilmelidir. Güncelleme değil upgrade” diyerek sözlerine son verdi.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


17.04.2014

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş