Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Kablo > Tüm Kablo Haberleri

Yüksek Akım Geçiş Klemensleri

Yüksek Akım Geçiş Klemensleri

Hande Kongaz Baştürk
Elektrik Yük. Mühendisi
Cihaz & Saha Bağlantı Sistemleri Ürün Yönetmeni
Phoenix Contact Elektronik Tic. Ltd. fiti.

Büyük Kesitler Için Yeni Hızlı Bağlantı Teknolojisi

Cihaz üreticileri arasında hızlı bağlantı teknolojisine olan talep artmaktadır ancak büyük kesitler için herhangi bir çözüm yoktur. Phoenix Contact büyük kesitli cihaz bağlantıları için yenilikçi bir bağlantı yapısı geliştirmiştir. T-LOX 95 mm2’ye kadar kabloların hızlı bağlantısını sağlar ve düşük işletme kuvveti gerektirir.


Yeni nesil cihazlar sürekli yeni gereksinimlerle karşılaşır - gittikçe küçük, güçlü ve ekonomik olmalıdırlar. Bu trendler cihaz bağlantı teknolojisini de belirler; klasik vidalı bağlantıya ek olarak özellikle yaylı hızlı bağlantı teknolojileri son yıllarda önem kazanmıştır. Bu teknolojiler aletsiz push-in ve push-lock bağlantıyı kapsar. Bugün bu yay temelli bağlantı teknolojileri çok kısa sürelerde kablo bağlantılarına imkan tanırken tanımlı kontak kuvveti emniyet sağlar. Ayrıca hatalı torkun neden olduğu arzıalar bu şekilde önlenmiş olur.

Bugüne kadar pazar 35 mm2’nin üzerinde hızlı bağlantı teknolojili cihaz bağlantısı görmemişti. Klasik yaylı klemenslerde gereken kuvvet çok yüksektir çünkü bağlanan kablonun kesiti büyüdükçe gereken yay enerjisi de büyümektedir.

Yeni T-LOX bağlantı prensibi

Bu noktada Phoenix Contact’ın T-LOX yeni bağlantı teknolojisi öne çıkmaktadır. Bu teknoloji 50-95 mm2 çok telli kabloların bile esnek, kolay ve güvenli bağlantısını sağlamaktadır. T-LOX bağlantısı da yay temellidir. Yüksek baskı kuvvetinden kaçınıp kullanışlı bir işletim kuvvetini koruyabilmek için yay kol mekanizmasıyla desteklenir; bu kabloların güvenli bağlantısını sağlar. Klemens standart bir tornavidayla açılır ve kapanır. Kol teknolojisi işletim kuvvetlerini kullanıcı dostu bir seviyede tutar.

Birçok uygulamada kablo bağlantısı için küçük, erişilemez bir alan vardır, dolayısıyla büyük kesitli kabloların uçlarını doğru konuma getirmek çok zordur. T-LOX bağlantıda üstten tamamen açık bir alan söz konusudur. Bunun avantajı, pazardaki diğer çözümlerin aksine kablo terminale itilmez üstten kolayca yerleştirilir. Terminalin
açık görüntüsü kolay kablo bağlantısı sağlar.

T-LOX teknolojisi yüksek akımlar için de uygundur

T-LOX teknolojisi Phoenix Contact’ın yeni yüksek akım klemenslerinde ilk kez kullanılmaktadır. Önceden 95 mm2 kesite kadar vidalı yüksek akım geçiş klemensleri, 150 mm2’ye kadar kablo pabuçları için cıvatalı bağlantı klemensleri 16 mm2’ye kadar tanımlı kontak kuvvetiyle temin ediliyordu.

Yaylı klemenslerde iki seri vardır: Birisi push-in bağlantılı PW serisidir ve aktvivasyon ve kablo çıkış yönü aynı olan kompakt bağlantı alanı sunar. Diğeri push-lock bağlantısı ve invertörlerin AC bağlantı alanındaki sızdırmazlık özellikleri gibi fonksiyonlarıyla pazarda kendisini kabul ettirmiş PLW serisidir (bkz ana resim).

T-LOX bağlantılı yeni TW serisi yüksek akım geçiş klemenslerini büyük kesit ve tanımlı kontak kuvveti alanında tamamlar. TW serisi 16-50 mm2 bağlantı kapasiteli ve 150 A akım taşıma kapasiteli TW 50 klemensini ve 25-95 mm2 bağlantı kapasiteli ve 232 A akım taşıma kapasiteli TW95 klemensini içerir. Her iki klemens IEC 60947-7-1’e göre 1000V taşıyabilir (fiekil 1).

Dünyanın farklı yerlerinde kullanılabilen klemenslerde Amerikan UL onayı cihaz üreticileri için gittikçe önem kazanmaktadır. TW serisi klemensler UL 1059 standardına göre C Kullanım Grubu için 600 V onaylıdır. Bu sertifika geçiş klemensinin neredeyse tüm uygulamalarda kullanılabilmesi anlamı taşır.

Bağlantı ve montaj

Cihazın içinde kablo pabuçları için bir cıvatalı konnektör standarttır. Uygulama ve cihazın yapısına bağlı olarak baralar yüksek güç ihtiyacında dahili kablolama olarak kullanılabilir. Bu nedenle kullanıcılara kendi baralarına direkt bağlantı seçeneği sunulur. Bu durumda klemens entegre akım barası olmadan teslim edilir ve bunu kullanıcı temin eder. Bağlantı noktasının ortadan kalkması hem zaman kazandırır hem de geçiş dirençleri gibi çeşitli teknik özellikler de iyileşir (fiekil 2).

Kullanıcıların gerekli pin sayısını kendisinin yapılandırdığı standart geçiş klemenslerinin aksine TW serisi klemenslerde uygulanan kuvvetlerin optimum şekilde absorbe edilmesini sağlayan mono-blok tasarım vardır. TW 50 ve TW 95 serileri 1-6 pinlidir. T-LOX klemensi 1-5 mm kalınlıkta muhafaza sacına alet kullanmadan monte edilebilir. Klemensi muhafazaya sabitlemek için bir montaj takozu kullanılır. Takozun çift geçmeli yapısı sıkı bir tutuş sağlar.

Kablolama hatalarını asgariye indirmek için TW klemensleri etiketlenebilir. Bireysel etiketleme için yüzeyler mevcuttur. Klemenslerde etiket şeritleriyle etiketlenebilen markalama olukları vardır.

Özet

Yeni TW serisi yüksek akım klemensleri 95 mm2’ye kadar kabloların güvenli ve kolay bağlantısını sağlar. Cihazın dışındaki bağlantı yeni T-LOX bağlantı teknolojisiyle yapılır. Cihazın içinde kullanıcı bağlantının kablo pabucuyla mı yoksa doğrudan kulanıcının kendi barasıyla mı yapılacağını seçebilir. Klemensler az bir kuvvet uygulayarak ve alet kullanmadan monte edilir.

T-LOX bağlantı prensibi belirli bir kontak kuvveti üreten ve konforlu bir işletme kuvveti sunan bir yayı temel alır. T-LOX iyi bir görüş sağlayan üstten tamamen açık bir bağlantı alanı sunar. Böylece kısa ve çok telli kabloların klemense yerleştirilmesi ve fazla kuvvet uygulanmadan bağlanması mümkün olur.

TW serisi 50 mm2 bağlantı kapasiteli ve 150 A akım taşıma kapasiteli TW 50 klemensini ve 95 mm2 bağlantı kapasiteli ve 232 A akım taşıma kapasiteli TW95 klemensini içerir. Her iki klemens IEC 60947-7-1’e göre 1000V taşıyabilir ve UL 1059, Kullanıcı Grubu C’ye göre 600 V UL ile tam uyumludur.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


29.03.2016

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş