Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Kablo > Tüm Kablo Haberleri

Wagner Kablo,  2014 Yılında İş Hacmini %40 Artırdı

Etiketler

wagner kablo

Wagner Kablo, 2014 Yılında İş Hacmini %40 Artırdı

Levent Hilmi Ünsal
Wagner Kablo Genel Müdürü

1992 yılında Antalya Serbest Bölgesinde Alman-Türk ortaklığı olarak kurulan ve zaman içerisinde Türk Şirketi haline dönüşen Wagner Kablo, üretiminin %95’inden fazlasını 25 ülkeye ihraç ediyor. Wagner Kablo Genel Müdürü Levent Hilmi Ünsal, 2014 yılında iş hacimlerini %40 artıklarını belirtti. ‘Geçtiğimiz yıl dünyada üretilen her 8 araçtan birinde bir ürünümüz olduğunu tahmin ediyoruz’ diyen Levent Hilmi Ünsal, şu bilgileri verdi.

Wagner Kablo’nun kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Levent Hilmi Ünsal: Wagner Kablo 1992 yılında Antalya Serbest Bölgesinde Alman – Türk ortaklığı olarak kurulmuş bir şirkettir. Zaman içerisinde Türk Şirketi haline dönüşmüş olan şirketin esas faaliyeti otomotiv sektörüne yönelik kablo grupları üretimidir.

‘2014 Yılında Değişik Ebatlarda 30 Milyon Kablo Ağacı Ürettik’

Ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Levent Hilmi Ünsal: Ürünlerimiz otomotiv sektörüne yönelik kablo gruplarıdır. Genellikle ana sanayine mal veren firmaların ihtiyaçlarını karşılıyoruz. 2014 yılında değişik ebatlarda 30 milyon kablo ağacı ürettik. Geçtiğimiz yıl dünyada üretilen her 8 araçtan birinde bir ürünümüz olduğunu tahmin ediyoruz.

Wagner Kablo Üretiminin %95’inden Fazlasını İhraç Ediyor

Üretiminizin ne kadarını ihraç etmektesiniz? İhracat yaptığınız ülkeler hangileridir?

Levent Hilmi Ünsal: Üretimimizin %95‘den fazlası 25’e yakın ülkeye ihraç edilmektedir. İhracatın %80‘i başta Almanya olmak üzere Avrupa’ya, %12 Uzakdoğu’ya ve geri kalan kısmı da dünyanın diğer bölgelerine gönderilmektedir.

2014 yılı Wagner Kablo için nasıl geçti? Bir önceki yıla oranla kıyaslar mısınız?

Levent Hilmi Ünsal: 2014 yılına oldukça hızlı başladık ve yıl boyu bu devam etti. Genel olarak iş hacmimizde %40 civarında bir artış oldu.

2015 yılından beklentileriniz nelerdir? 2015 yılı sonunda üretiminizde ve cironuzda nasıl bir artış hedefliyorsunuz?

Levent Hilmi Ünsal: 2015 yılına başlangıç iyi oldu ancak bunun bir müddet sonra yavaşlayacağını tahmin ediyoruz. Yaklaşan seçim nedeniyle belirsizlikler - özellikle kurla ilgili- arttı. Öte yandan maliyet artışları da söz konusu. Türkiye’nin genel olarak siyasi riskinin artması ekonomik anlamda da etkisini gösterebilir. Bu bakımdan şirket olarak daha tedbirli bir politika izlemeye çalışıyoruz. 2015 yılının 2014’e yakın bir ciro ile kapanacağını öngörüyoruz.

Wagner Kablo olarak önümüzdeki dönem hedeflerinizin arasında neler var? Yeni yatırımlarınız olacak mı?

Levent Hilmi Ünsal: Önümüzdeki dönemde esas işimize odaklı çalışacağız. Ancak daha yüksek teknoloji gerektiren ve sadece kablo donanımı değil onunla birlikte entegre parçalar (Plastik enjeksiyon, PCB vs.) ihtiva eden ürünlere yöneleceğiz. Bu konuda bazı yatırımlar yaptık ve sonuçlarını almaya başladık. 2007 yılından beri Yalın Şirket olma yönünde bir stratejimiz var ve bu konuda iyi noktalara geldik. Bunu daha da ileri noktalara taşıyacağız. Orta vadede Ar-Ge ile ilgili faaliyetlerimiz artıracağız.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


19.03.2015

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş