Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Kablo > Tüm Kablo Haberleri

‘’MEmleketin KAblosu’’ MEKA, 2013 Yılında %50 Büyüme Sağladı

Etiketler

meka kablokablo sektörü

‘’MEmleketin KAblosu’’ MEKA, 2013 Yılında %50 Büyüme Sağladı

2009 yılında Merzifon Organize Sanayi Bölgesinde kurulan Meka Kablo, pvc, silikon ve cam elyaf örgülü kabloların gruplamaları ve kompanentli montajlarını yapıyor. 2013 yılında fişli kablo yatırımı yaparak 2014 yılının 6. Ayından itibaren üretimine başlayacaklarını söyleyen Meka Kablo ortaklarından Murat Parlak, üretimleri ve Meka Kablo’nun hedefleri hakkında bilgiler verdi.

Meka Kablo’un kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Murat Parlak: Meka kablo 2009 yılında Murat Parlak ve Erdem Baykan tarafından bulunduğumuz bölgedeki yan sanayi eksikliği hissedilerek Meka Kablo Plastik İmalat ve Estelasyon Sanayi ve Ticaret Limited şirketi olarak Merzifon Organize Sanayi bölgesinde kurulmuştur. Sloganımız ise; ‘’MEmleketin KAblosu’’dur.

Ürün gamınızda hangi ürünler var? Hangi sektörler için üretim yapıyorsunuz?

Murat Parlak: Pvc, silikon ve cam elyaf örgülü kabloların gruplamaları ve kompanentli montajlarını yapmaktayız. Daha çok beyaz eşya üreticilerine hizmet vermekteyiz. Bunun yanında elektronikçiler için de aynı şekilde kablo gruplamalarımızda vardır. Yeni üretim yapmayı düşünen firmalar için ‘’ücretsiz keşif ‘’ yapabiliyoruz. Bu şu anlama geliyor; yapacakları Ar-Ge çalışmaları için yardımcı olmak, şöyle ki yapacakları ürünü kablosuz bir şekilde göndermeleri durumunda en uygun maliyette kablo donanımını yapıp, tüm teknik resimleri oluşturarak maliyetini bildirmektir. Bu hizmeti de firmalara sunmaktayız.

Yeni yatırımlarınız planlarınız var mı? Yaptığınız satın alma ile ilgili bilgi verir misiniz?

Murat Parlak: 2013 yılında sırasıyla: fişli kablo yatırımı yaptık. 2014 yılının 6. ayında üretime başlayacağız. fabrika binasına başlandı. 5000 m2 açık 1500 m2 kapalı fabrika binamıza 2014 yılının 1. ayında faaliyete geçti. 2014 yılında ise devlet destekli yürüttüğümüz proje ile fabrikamızda kapasiteyi yeni teknolojik makinalar ile artırmak. Üretime ve laboratuara alınacak test cihazları ile de üretimin kalite seviyesini bir adım öne taşınacaktır.

2013 yılı Meka için nasıl geçti? 2014 yılından beklentileriniz nelerdir? Hedefleriniz nelerdir?

Murat Parlak: 2013 yılı yoğun bir yıldı. Hedeflerimizi gerçekleştirebildik ve %50’lik bir büyüme sağladık. 2014 yılı ise bizim için daha yoğun geçecek gibi görünmekte. Bu yılki büyüme hedefimiz %100’dür.

Sektör hakkındaki görüşleriniz veya Meka Kablo’nun bundan sonraki yapılanması ile ilgili bilgiler verebilir misiniz?

Murat Parlak: Son iki yıldır beyaz eşya sektöründe üretici firma sayısında %30, yan sanayide ise %15 bir artış var. Bunun nedeni ise Avrupa’daki (özellikle İtalya) firmaların hem maliyetlerinin artışları hem de büyük oranda yurdumuzdaki üretici ve yan sanayilerin ürün ve malzeme kaliteleridir. Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda özellikle beyaz eşya sektöründe ihracatının artacağı görülmektedir. Hatta mütevazi olmamak gerekiyor. Dünyada sektör için dev olma yolundadır. Biz de Meka Kablo olarak yapılanmamızı bu yönde sürdürmekteyiz.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


25.03.2014

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş