Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Kablo > Tüm Kablo Haberleri

Gençler Kablo Üretiminin %21’ini İhraç Ediyor

Gençler Kablo Üretiminin %21’ini İhraç Ediyor

Sağlam ve edim adımlarla büyümelerini sürdürdüklerini belirten Gençler Kablo Pazarlama Departmanı Sorumlusu Sayat Çakır, üretimleri ve firma hedefleri hakkında bilgiler verdi.

 

Gençler Kablonun kuruluşundan bugüne geldiği konumu özetler misiniz?

Sayat Çakır: Gençler Kablo isminden de anlaşılacağı üzere kurucusu Faruk Çakır tarafından 1979 yılında henüz yirmili yaşlarının başında gençlik döneminde kurulmuş, ana amaç olarak iç piyasaya alçak gerilim ve koaksiyel kablo üretimi hedeflenmiştir. Geçmişten günümüze doğru gelindiğinde alçak gerilim kablo üretimi yanı sıra PVC granül ve fişli kablo kollarını da içine alan geniş bir yelpazede, ağırlıklı olarak beyaz eşya sanayine hizmet vermeye devam etmektedir. 1990 yılında başlayan beyaz eşya yan sanayiliği 24 yılı aşkın süredir pekişerek artık ana sanayi ana tedarikçiliği gururu ile devam etmektedir.Üretim kapasiteniz ve ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz? Üretiminizin ne kadarını beyaz eşya sektörü için üretmektesiniz?

Sayat Çakır: Üretim kapasitemiz 2014 yılı başı ile tamamlanan makine yatırımları ile birlikte arttırılarak büyüme trendinin devamlılığı ve sektördeki majör oyuncu rolümüzü pekiştirdik. 2010 yılında tamamlanan Eskişehir yerleşkesine geçiş aşamasında yeni makine parkurları kurulmuş olsa da, 2013 yatırımları ağırlıklı olarak kablo bölümüne kaydırılarak ana iştigal konumuz olan kabloculuğu sağlam temellere oturttuk.

1990’lı yılların başında üretimine başladığımız PVC Granül, üretim kapasitesi itibari ile hem iç kullanım hem de satış anlamında yeterli kapasitede bulunmakta. Müşterilerimizin özel istekleri de dahil olmak üzere kendi bünyemizde kullandığımız PVC granülümüzü müşterilerimize sunmaktayız.

Fişli kablo bölümü 2001 yılında hayata geçmesine karşın şu anda ana üretim kollarımızdan bir tanesi. Yatırımlar neticesinde Türkiye’de Beyaz Eşya Sanayine ciddi anlamda hizmet veren birkaç firmadan biriyiz. Amacımız kablo bölümünden sonra yeni yatırımlar ile fişli kablo bölümünü de rekabet ettiğimiz tüm kulvarlarda en üst seviyeye çıkarmak. Bu da çok uzak bir gelecekte gözükmemekte.

Ana iştigal konumuz olan kablo yıllardan beri bizi tanıyan ve güvenen iş ortaklarımız sayesinde gün be gün daha da gelişmekte. Yatırımı tamamlanan Rosendahl Ekstrüzyon makinalarımız iş hacminde ve otomasyon anlamında bize büyük güç ve yeni hedefler kattı. Geçen seneye oran ile beyaz eşyadaki imalat payımızı neredeyse 3’e katlayarak ciddi bir atılım gerçekleştirdik. Tabi üretim kapasitemizi arttırmış olmamız bunun ana sebebidir. Şu anda üretimimizin %57’lik kısmı beyaz eşya sanayine çalışmaktadır.

Üretiminizin ne kadarını ihraç ediyorsunuz? Hangi ülkelere ihracat gerçekleştiriyorsunuz?

Sayat Çakır: İhracatımızı beyaz eşya ve diğer kollar olarak ayırabiliriz ama toplamda baktığımızda %21 gibi bir ihracatımız bulunmakta. Her sene küçük ama emin adımlar ile bu oranın yukarı çıktığını görmekteyiz.

Amacımız düzgün bir ticaret tabanında devamlı ve karlı işler yapabilmek. Her ne kadar ihracatın önemini bilsek de ne yazık ki satış endişesi Türkiye’yi belirli ülkelerin arka bahçesi ve karsız satışların merkezi haline getirmiş. Bizlerin bu gibi endişeleri olmadığı gibi zamanla bu anlayışın kırılacağı düşüncesindeyiz.

Firma olarak yakın zamanda hayata geçireceğiniz projeler ve yatırımlar olacak mı?

Sayat Çakır: Yeni yatırımdan çıkmış bir firma olarak henüz değil demem gerekebilir ancak, hali hazırda siparişini verdiğimiz ve hala görüşmelerini sürdürdüğümüz yeni ekipmanlar mevcut. Bunlar daha çok konipak tarzı ambalaj sistemleri, test ekipmanları gibi ancak daha da önemlisi fişli kablo bölümü ile ilgili işleyişte bir sıkıntı olmaz ise 3. bir otomasyon ile ilgili yıl sonu gelişme olabilir.

Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Sayat Çakır: Ar-Ge faaliyetlerimizi yurtdışı merkezli iki firma ile yürütmekteyiz. Ancak yakın zamanda bunu da üniversitelerimiz işbirliği ile gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğimiz noktasında değerli akademisyenler ile görüştük. Ürünlerimiz itibari ile daha çok faydalı model veya hammadde bazlı çalışmalara yönelmekteyiz. 1996 yılında Türkiye’de ilk olarak üretimine başladığımız ısıya dayanıklı kablolar yelpazesinde arayışlarımız ve araştırmalarımız devam ediyor.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


19.03.2015

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş