Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Kablo > Tüm Kablo Haberleri

Elcab Kablo A.Ş., Hedeflerinde Hız Kesmiyor, Büyümesini Sürdürüyor

Etiketler

elcab kablokablo sektörü

Elcab Kablo A.Ş., Hedeflerinde Hız Kesmiyor, Büyümesini Sürdürüyor

Kurulduğu günden beri büyüme üzerine kurulu bir politika yürüten ve üretiminin %50‘sini ihraç eden Elcab Kablo, 2014 yılında hedeflediği %30 büyümeyi sağladı. Elcab Kablo A.Ş. Satış Müdürü Ömer Şentürk 2015 yılında da yine %30 büyüme hedefleri olduğunu belirterek yaptıkları makine yatırımları ile bu hedefe ulaşacaklarını söyledi.

Elcab Kablo hakkında bilgi verir misiniz?

Ömer Şentürk: Elcab Kablo kurulduğu günden beri büyüme üzerine kurulu bir politika yürütmektedir. Kablo üretimine 1998 yılında 2 kişilik bir ekiple 100 metrekarelik küçük bir atölyede başlayan firmamız bugün 6000 metrekarelik kapalı alan ve 150 kişilik tecrübeli ekibiyle ilk günkü kurulma heyecanını koruyarak gelişen bilgi birikimiyle ürünlerine yenilerini katarak hedeflerini ileri taşıyarak faaliyetlerine devam ettirmektedir.

Elcab Kablo için 2014 yılı nasıl geçti? 2015 yılı için büyüme hedefiniz nedir?

Ömer Şentürk: Elcab Kablo her geçen yıl artan kapasitesi doğrultusunda hem iç piyasada hem de dış piyasada satış hacmini gün geçtikçe artırmaktadır. 2014 yılı hedeflerimizin hepsinin gerçekleştiği bir yıl oldu ve makine yatırımları yaptığımız bir sene oldu. 2015 yılında ise %30 büyüme hedefliyoruz.

Sektörünüzde karlılık nasıl bir grafik izliyor? Sektörünüzün sorunlarını paylaşır mısınız?

Ömer Şentürk: Maalesef bu konuda çok mustaribiz, her geçen gün karlar alt seviyeye iniyor. Aslında dünyanın en büyük sıkıntılarında biri de bu karsızlık dolayısı ile 3-5 yılda bir dünyada kriz olduğu düşünülürse önümüzdeki çıkabilecek krizlerinde karsızlıktan dolayı olacağı kanısındayım. Firmalar kar etmediği takdirde uzun süre ayakta kalmaları imkansız müşteri portföyü, nitelikli eleman, Ar-Ge yatırım, kalite ve birçok anlamda yatırım yapabilmek için karlı olması gerekmektedir.

Maalesef şuan hem sektör hem de bu bahsettiğimiz karsızlık oranı olumsuzluğu teşkil ediyor.

Her sektörün kendi içinde sıkıntılı olduğu bir dönemleri vardır. Aynı şey bizim içinde geçerli şuan ki en büyük sıkıntımız bahsettiğimiz gibi karsızlık bununla beraber aynı kulvarda aynı sektörde ve aynı kategoride olmayan firmalarla mukayese ediliyor olması, sektörümüzün bir diğer sıkıntılı durumudur. Siz ürününüzü tam standartlarında ve kalitede oluşturuyorsunuz ama sizin kıyaslandığınız firmalar aynı standartlarda ve kalitede üretim sağlamıyorlar. Bu da müşteriler tarafından bir fiyat baskısı oluşturuyor. İşin bu kadar negatif yönü içerisinde pozitif düşünmekten başka şansımız yok. Ülkemiz ekonomisine katkı anlamında, ülkemize ciddi oranda katkıda bulunan sektörlerden biri de kablo sektörü diyebiliriz.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


19.03.2015

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş