Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Elektrik-Elektronik-Enerji-Kablo > Tüm Elektrik-Elektronik-Enerji-Kablo Haberleri

“Tarım ve Enerji Sektörü Giderek Daha Önem Kazanacak”

Haberle ilgili fotoğraflar

“Tarım ve Enerji Sektörü Giderek Daha Önem Kazanacak”

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek, Ocak ayı meclis toplantısına katıldılar.

Toplantıda konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin AB serüveninde, 150 yıllık hayalinin gerçekleşmesinde Bakan Çavuşoğlu'nun çok büyük katkısı olacağına inandığını söyledi. AB üyesi olmanın çok önemli olmadığını, AB standartlarını Türkiye'de uygulanabilir hale getirmenin daha önemli olduğunu vurgulayan TOBB Başkanı, bu konuda Çavuşoğlu'na her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Antalya'nın Türkiye için önemli kentlerden biri olduğunu, kentin yılda 12 milyon turist ağırladığını ve 10 milyar dolar döviz girdisi sağladığını ifade eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Antalya'dan dünyaya tarım ürünleri satıldığını belirtti.

Dünya nüfusunun hızla arttığını, tarım ve enerji sektörünün giderek daha önem kazanacağını belirten Hisarcıklıoğlu, bu coğrafyanın da iki sektör açısından önemli olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Antalya'da üretilen ürünlerin markalaştırılmasının gelire de önemli ölçüde yansıyacağını dile getirdi. Antalya'da yapılacak EXPO 2016'nın önemine değinen Hisarcıklıoğlu, bu organizasyona sahip çıkılmasını istedi.

Antalya Ticaret Borsası yöneticilerini çalışmalarından dolayı kutlayan Hisarcıklıoğlu, borsanın, üyelerine uluslararası standartta hizmet verdiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, borsanın en başarılı yaptığı işlerden birinin, yöresel ürünlerle ilgili fuar düzenlemek olduğunu belirtti.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu da Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içerisinde çalıştıklarını söyledi. Antalya'da tarım konusunda ve tarım ürünleri ihracatında borsanın önemli gayretleri bulunduğuna işaret eden Çavuşoğlu, Türkiye'de hem ihracatın hem de ürün kalitesinin arttığını belirterek, bu durumdan memnun olduklarını kaydetti.

AB fonlarıyla yürütülen projelerden daha fazla faydalanılması gerektiğini anlatan Çavuşoğlu, borsa yönetiminden ve meclis üyelerinden özellikle bu konuda daha aktif ve duyarlı olmalarını istedi.Antalya Valisi Sebahattin Öztürk ise Antalya'nın turizm ve tarım açısından önemli bir kent olduğunu ve daha iyi noktalara taşınması gerektiğini söyledi.

Haberin Kaynağı : TOBB


31.01.2014

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş