Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Demiryolu > Tüm Demiryolu Haberleri

Milli Metro Aracı Üretim Çalışmaları Başladı

Milli Metro Aracı Üretim Çalışmaları Başladı

Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS)’un teklifi ile Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın koordinasyonunda “Milli Metro Aracı Üretim Projesi” nin ilk toplantısı TCDD toplantı salonunda yapıldı.

Toplantıya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Sn. Hamdi Yıldırım, Bakan danışmanlarımız, Sn. Erkan Topal, AYGM Genel Md. Fatih Turan, TCDD Gn. Md. Ömer Yıldız, UDHB Daire Bşk. M.Ali Değer, ARUS Yönetim Kurulu: Prof.Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, Prof.Dr. Sedat Çelikdoğan, Orhan Aydın, Halis Turgut, Ahmet Civan, Taha Aydın, Önder Kefoğlu İbrahim Uslu, Avn Erdoğan, Hakan Karalar, Dr. İlhami Pektaş, İstanbul Ulaşım A.Ş. Gn. Md.Yrd.İrfan İpşir, EGO Gn. Md. Yrd. Mahmut Emirdoğan, Bursa Ulaşım A.Ş, Kayseri Ulaşım A.Ş. Gn. Md. Feyzullah Gündoğan, İzmir Metro A.Ş, Eskişehir ESTRAM, Kardemir A.Ş.Genel Md. Uğur Yılmaz, Aselsan Gn. Md.Yrd. Suat Bengür ve Ulaşım Sistemleri Grup Başkanı Seyit Yıldırım, Havelsan, Durmazlar, Bozankaya, Medel Gn. Md. Niyazi Sarımaden, Asaşalu, Özbir Vagon Gn.Md. M.Zeki Çelebi, Railtur, Vako Vagon, Makin, Figes, Cadem, Global Teknik, İnovasis, Eymak Makina ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Türkiye’de 11 farklı ülkeden Siemens, Bombardier, Alstom, CAF, Hyundai Rotem, ABB, Ansaldo Breda, Mitsubishi, CNR, CSR, Skoda vb. gibi 14 marka raylı aracın hizmet verdiği ve gerek sinyalizasyon farkı, ve gerekse yedek parça, stok, işçilik maliyetlerinden dolayı aşırı israf nedeniyle ülkemizin yakın gelecekte büyük bir yük altında kalacağı, yabancı araç çöplüğüne döneceği ve bu nedenle bir an önce kendi milli markalarımızın geliştirilerek en az 2 yada 3 milli marka metro aracı ve hafif raylı araç üretilmesi konusu değerlendirildi. Ulaştırma Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyeleri Raylı Ulaşım yöneticilerimiz, ARUS ve üretici firmalarımız değerlendirmeleri ışığında yakın bir gelecekte milli markalarımızın üretilmesi kararının çıkması büyük bir heyecanla bekleniyor.

Haberin Kaynağı : Railway Turkey


09.06.2015

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş