Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Demiryolu > Tüm Demiryolu Haberleri

LINSINGER Treni MG31 - İnovatif Teknolojinin Başarısı

Etiketler

LINSINGER Treni

LINSINGER Treni MG31 - İnovatif Teknolojinin Başarısı

LINSINGER ray haddeleme trenleri, doğrudan raylarda mükemmel bir profil ortaya çıkarmak için demiryolu parçalarının bakım ve onarımını yapmak için ‘tek geçişli işleme’ modunda çalışır. Bu işlem demiryoluyla seyahat ederken haddeleme ve öğütmeyi bir arada yapmayı sağlar.

Sadece öğütmeyle yapılan profil çıkarmanın aksine, LINSINGER´in haddeleme üniteleri rayların üstünde yüksek basınç uygulamadan ilerler, böylece rayların kırılması ve mavi çürükler nedeniyle metalik yapının bozulması gibi risklerden kaçınılmış olur. Standart haddeleme derinliği hareket yüzeyinde 0,1 mm ila 3 mm ve hareket kenarındaysa yaklaşık 5 mm’dir. LINSINGER´in ray haddeleme trenleri boylamsal ve kesitsel profillerde en yüksek presizyonla çalışır. Demiryolu operatörlerinden alınan sonuçlar minimum aşınma, minimum parazit ve en iyi tekerlek-ray temasıdır.

MG31 – Konsantre LINSINGER know-how’ı

MG 31 Ray Haddeleme Treni LINSINGER mühendislerinin yıllardır yaptıkları araştırma ve geliştirmelerin sonuçlarını bir araya getirmektedir. Makine tamamen yeni tasarlanmış, çeşitli inovasyonlarla donatılmıştır ve ileride ray haddeleme ve öğütme SF serisinde standart hale getirilecektir. Ray haddeleme treni pek çok iyileştirme sonucunda yüksek hızlı hatlar ve demiryolları için ideal hale gelmiştir.

Dakikada 35 metre ray – önleyici yüksek hızlı haddeleme

MG31, LINSINGER ürün yelpazesindeki en büyük, en hızlı ve en verimli ray haddeleme treni olup 48 metre uzunluğunda ve 173 metrik ton ağırlığındadır. Dakikada 35 metre raya işleyebilir. En yüksek doğrulukla şimdiye kadarki en kısa işlem süresini sergilemiştir. Aynı zamanda daha yüksek işlem derinliği elde etmek de mümkündür. Maksimum 7 – 10 µm gibi çok düşük yüzey pürüzlülüğüyle, çok düz bir işlem yüzeyi ortaya çıkarır. Bu özel makinenin iki sürücü kabini, 4 kişilik mürettebata uygun entegre ofis ve dinlenme alanları ve metal talaşını toplayan büyük bir konteyneri vardır. Ayrıca tren bağımsız bir system halinde hiç durmaksızın da çalıştırılabilir. Ray bölümlerinde yeniden profil çıkarmak için, dahası yol kesişimleri, makaslar ve hemzemin geçitler için de uygundur.

Dünya çapında başarı

Ray haddeleme ve öğütme trenleri tamamen LINSINGER´in Steyrermühl’deki (Yukarı Avusturya) merkezinde geliştirilip üretilir. Almanya’dan Japonya’ya kadar dünyanın her yerinden sayısız ünlü müşterileri tarafından kullanılan yüksek teknolojiyle donatılmış ürünleri, en yüksek kaliteyi sunarken, güvenlikten ödün vermez ve en düşük işlem maliyetine yol açar.

Haberin Kaynağı : Railway Turkey


09.06.2015

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş