Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Demiryolu > Tüm Demiryolu Haberleri

Belka Kauçuk, Raylı Sistemler İçin Süspansiyon ve Fren Sistem Parçaları Üretiyor

Belka Kauçuk, Raylı Sistemler İçin Süspansiyon ve Fren Sistem Parçaları Üretiyor

Sahip olduğu modern üretim alt yapısını yalın üretim teknikleriyle birleştirerek kaliteli ürün çizgisini sürekli geliştiren Belka Kauçuk, gerçekleştirdiği anlaşmalarla müşterilerine yönelik yeni üretim süreçlerini gündemine alıyor. Ana faaliyet alanı olan otomotivin yanı sıra son dönemde raylı sistemlere yönelik çalışmalarında da birçok projeye imza attı.

Sızdırmazlık elemanları, titreşim sönümleyiciler ve teknik kauçuk parça üretiminde rekabetçi olabilmek için ürüne ve sürece odaklanma stratejisiyle 2004 yılında kurulan Belka Kauçuk Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş, kuruluşunun ilk yılında TS 16949 belgesi alarak faaliyetlerine devam etti. Coşkunöz Holding’in kauçuk grubunda faaliyet gösteren firması olan Belka Kauçuk, günümüzde 2.500 metrekarelik alan üzerinde enjeksiyon, kompresyon ve transfer kalıplama tekniklerini kullanarak; sızdırmazlık elemanları, fren sistem parçaları, kauçuk hortum, titreşim sönümleyiciler ve metal-kauçuk, plastik-kauçuk esaslı teknik parçalar üretiyor. Üretimde NR, EPDM, Silikon (VMQ), CR, SBR, NBR, ACM, FKM, HNBR, AEM gibi sentetik ve tabii kauçuktan oluşan ham madde karışımları kullandıklarını ifade eden Belka Kauçuk A.Ş Genel Müdürü Can Uslu, otomotiv sektörü başta olmak üzere raylı sistemler, tarım ve iş makineleri ile beyaz eşya sektörlerine yönelik üretim yaptıklarını söyledi. Yalın üretim ve yönetim sistemini başarıyla uygulayarak müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tuttuklarını ifade eden Uslu, ürettikleri ürünlerin yüzde 50’den fazlasını doğrudan ihraç ettiklerini kaydetti.

“Önemli başarılara imza atıyoruz”

Son dönemde Türkiye’de raylı sistemlere yapılan ve yapılacak olan yatırımların yerli tedarikçiler için büyük bir iş potansiyeli olduğunu vurgulayan Uslu, bu kapsamda yeni projelerle raylı sistemdeki paylarının arttırarak önemli müşteriler edindiğini ifade etti.

Firma olarak son dönemde önemli başarılara imza attıklarını ifade eden Uslu, enjeksiyon-kompresyon yöntemi ile sızdırmazlık contası üretimi alanında “Kauçuk Sızdırmazlık Elemanlarında Soğuk Yolluklu Vulkanizasyon Teknolojisinin Geliştirilmesi” adlı projeleriyle TUBİTAK’tan Ar-Ge desteği almaya hak kazandıklarını belirtti. Uslu, Ar-Ge projesinden elde ettikleri destekle proje yatırımını karşıladıklarını dile getirerek, proje ile birlikte firmada yeni bir üretim teknolojisinin de önünün açıldığını vurguladı. Projenin seri üretim parçalarına uygulanmasıyla birlikte üretimde verimliliğin arttırılması, ürün maliyetinin iyileştirilmesi, proses zamanının kısaltılması ve tüm kalıp gözlerinden homojen ürün üretilmesi gibi önemli kazanımlar elde edeceklerine değinen Uslu; proje kapsamında alınan presin diğer projelerde sıfır amortismanla kullanılabileceğini söyledi.

Belka Kauçuk’un otomotiv ve demiryolu sektörlerinde Avrupa’nın önde gelen fren sistemleri üreticisi tarafından kauçuk alanında “2015 yılının tercih edilen tedarikçisi” ödülüne layık görülmesinin ardından bu yıl gerçekleştirilen PSA (Product Safety Audit) denetimini de başarılı bir şekilde geride bıraktığının altını çizen Uslu; firma yetkililerinin Belka Kauçuk’taki mevcut parçalarının üretimi ve proses süreçlerine yönelik gerçekleştirdiği üç günlük geniş kapsamlı denetiminin ardından Belka Kauçuk’a “A Kategori Fren Sistemleri Tedarikçisi” unvanı verildiğini de belirtti. Firma yetkilileri Belka’da iyi ve oturmuş bir sistemin olduğunu ifade ederek, ilk denetimde bu denli yüksek puan almayı başaran nadir tedarikçiler arasında olduğunu ve bunun önemli bir başarı olarak değerlendirilebileceğini kaydetti. Can Uslu denetimle ilgili “Bu başarı, bizim için oldukça gurur verici bir süreç oldu” diye konuştu.

Haberin Kaynağı : Railway Turkey


09.06.2015

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş