Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Beyaz Eşya > Tüm Beyaz Eşya Haberleri

Valf Sanayi A.Ş., Yıllık 30 Milyon Adet Üretim Hacmine Sahip

Valf Sanayi A.Ş., Yıllık 30 Milyon Adet Üretim Hacmine Sahip

Valf Sanayi A.Ş., E.C.A markası ile ürettiği valflerin %50’sini ihraç ediyor. Birçok sektöre hitap eden E.C.A markalı valflerin üreticisi olan, Valf Sanayi A.Ş. Pazarlama ve Satış Müdürü Hakan Şen, ürünler ve Valf Sanayi A.Ş.’nin sektöründeki konumu hakkında şu bilgileri verdi.

Kısa bir şirket tarihçesi, hatırlatma yapalım, ne zaman kuruldu? Şu anki fabrika alanı, çalışan sayısı, üretimini yaptığınız ürünler ve üretim kapasitesi hakkında bilgiler.

Hakan Şen: Valf Sanayi A.Ş.’yi tanımak ve gelişim sürecini anlamak için Elginkan Topluluğunun temellerinin atıldığı 1950 yılına gitmek gerekir. Topluluğumuzun kurucuları olan Elginkan Ailesi o yıllarda mühendislik ve taahhüt üzerine çalışmakta olup kaliteli tesisat armatür ve vanaları temininde sıkıntı yaşanmaktaydı. Topluluk 1957 yılında kaliteli vana üretmek amacı ile sanayiye yöneldi ve ilk fabrikasını İstanbul’da kurdu. E.C.A. markası ile üretilen bu valfler kaliteli ürün ihtiyacına cevap vererek ilk günden itibaren sektörün lideri oldu. O yıllarda başlayan üretim, 1970 yılından itibaren Manisa’da Valf Sanayii A.Ş. adı altında günümüze dek devam etmektedir.

Hangi sektörler için üretim yapmaktasınız? Yüzdesel olarak sektörel dağılımınız nedir?

Hakan Şen: Şu an itibarı ile su, gaz, ısıtma, soğutma, yangın, buhar tesisat valfleri, her türlü gazlı çalışan pişirici ve ısıtıcı cihazlara yönelik standart-emniyet düzenli veya termostatlı gaz valfleri, LPG tüp valfleri olmak üzere 6.000’in üzerinde ürün kodu ve yıllık 30 milyon adetlik üretim hacmi ile ülkemizde bu kadar geniş ürün yelpazesini tek bir çatı altında barındıran en büyük vana üreticisidir.

İhracatınız hakkında bilgi verir misiniz? Hangi ülkelere üretiminizin %kaçını ihraç etmektesiniz?

Hakan Şen: Üretimini yapmış olduğumuz mamullerin adetsel olarak %50’a yakın kısmı ihracat yapılmakla birlikte bir kısmı da müşterilerimiz tarafından ürettikleri cihazların üzerinde yurt dışına çıkmaktadır. Bunları dikkate aldığımızda neredeyse %60’lara varan bir yurt dışı faaliyetinden bahsedilebilir. Mamul gamının geniş olması ihracatta da çok geniş bir coğrafyaya yayılma sonucunu da beraberinde getiriyor. Fakat satış ağırlığımıza baktığınızda Avrupa, Asya ve Afrika kıtaları ön plana çıkmaktadır.

2014 yılı nasıl geçti? 2015 yılının ilk çeyreğindeki rakamları geçen seneye göre kıyaslar mısınız?

Hakan Şen: Geride bırakılan 2014 yılına bakıldığında planlandığımız üzere bir önceki yıla göre büyüme elde edilmiştir. 2014 yılında üründen faklı olarak pazarı etkileyen önemli unsur özellikle yılın ikinci yarısı değişmeye başlayan Euro/USD paritesinin Pazar fiyatlarına, dolayısıyla rekabete etkisidir. Gerek global marka olma hedeflerimiz gerekse iletişimin bu kadar güçlü olduğu günümüz koşullarında satışları yurt içi/yurt dışı olarak değerlendirmek biraz zor. Elbette satış ve pazarlama teknikleri olarak bölgesel unsurlardan bahsetmek mümkün. Fakat dünyamızda yaşanan gelişmelerin etkisini faaliyette bulunduğunuz her pazarda süratle ve şiddetle yaşıyorsunuz. Her ülkenin bir de kendi iç dinamiklerini de ortaya koyduğunuzda, özellikle fiyata duyarlı ürün gruplarında bu etkinin Pazar fiyatlarına fiyatlara olumsuz yansımasının %25’leri bulduğu durumlar da olmuştur. Tüm bunlara rağmen Bütçe hedeflerimizde yumuşama yapmadan 2014 yılında yatırımlarımıza devam ettik. Yıl sonu itibarı ile baktığımızda doğru yaptığımızı görmekteyiz. Pazarlardaki bu durumun 2015 yılında da devam edeceği görülmektedir. Bununla birlikte yurt içi pazarlarda seçim süreci sonrasına ertelenen bir beklentiden söz etmek te gerekir.

Pişirici gruplar için hangi ürünleri üretiyorsunuz?

Hakan Şen: Domestik kullanıma ait gazlı pişirici cihazları için pirinç malzemeden mamul standart veya Emniyet düzenli tip fırın ocak gaz valfleri, Gazlı fırınlar için standart veya Emniyet düzenli Fırın termostatları, endüstriyel kullanıma yönelik yüksek debili emniyet düzenli gaz valfleri ile elektrikli fırın ve ısıtıcılara ait elektrikli termostat mamul gruplarında birçok modelle hizmet vermekteyiz. Bununla birlikte lpg’li radyan yada katalitik sobalara ait gaz valfleri modelleri de üretilmektedir.

Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Hakan Şen: Ürün gamımızdaki çeşitlilik sebebiyle, farklı sektörler için araştırma-geliştirme çalışmalarımız devam etmekte olup, genel yaklaşımımız tüm yeni valflerimizde enerji verimliliği, çevre ve kullanıcı odaklı tasarımlar gerçekleştirmektir. Gaz yakan cihazlarda sızdırmazlığı ve ürün ömrünü arttırıcı iyileştirmeler yapılarak valf performansı standart şartlarının bile üstüne yükseltilmiştir. Soğutma sistemlerinde ihtiyaca yönelik çözümler için know-how gerektiren komponentler, müşterilerimizin Ar-Ge bölümleriyle ortak çalışmalar neticesinde devreye alınmıştır. Geleceğe yatırım için daha inovatif ürünler sunma yolculuğumuz devam etmektedir.

Önümüzdeki dönem için hedefleriniz yeni yatırım planlarınız var mı?

Hakan Şen: Pişirici gruplar için gaz valfleri bu yıl da öncelikli ürün gruplarımızdadır. 2015 yılında yatırımlarımızla birlikte paydaşlarımızın beklentileri doğrultusunda mevcut mamullere ilave olarak pazara müşteri odaklı yeni ürünler sunarak ülke ekonomisine katkıda bulunma hedefimize emin adımlarla ilerleyeceğiz.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


10.07.2015

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş