Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Beyaz Eşya > Tüm Beyaz Eşya Haberleri

Gençler Kablo, 2016 Yılında Yeni Yatırımlar Yapacak

Gençler Kablo, 2016 Yılında Yeni Yatırımlar Yapacak

Alçak gerilim kablo üretimi yanı sıra PVC granül ve fişli kablo kollarını da içine alan geniş bir yelpazede, ağırlıklı olarak beyaz eşya sanayine hizmet veren Gençler Kablo, üretiminin %30’unu ihraç ediyor. Gençler Kablo Fabrika Müdürü Yener Kaya, yapılan Rosendahl Ekstrüzyon makinaları yatırımları ile üretimlerini artıklarını ve 2016 yılında yatırımlara devam edeceklerini söyledi.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Yener Kaya: Gençler Kablo Fabrika Müdürüyüm. 1963 ‹stanbul doğumluyum. Evli 2 çocuk babasıyım. Gençler Kablo’da 1985 yılında çalışmaya başladım. Yıllar geçtikçe tecrübe ve görevlerim arttı ve bugün fabrika müdürü olarak görevime devam etmekteyim.

Gençler Kablo hakkında bilgi verir misiniz?

Yener Kaya: Gençler Kablo 1979 yılında Sayın Faruk Çakır tarafından kurulmuştur. Adı gibi genç ve dinamik bir yapıyla, hızını kaybetmeden günümüzde yenilikçiliği takip eden ve daima ilerlemeyi hedef almaktadır.

Geçmişten günümüze doğru gelindiğinde alçak gerilim kablo üretimi yanı sıra PVC granül ve fişli kablo kollarını da içine alan geniş bir yelpazede, ağırlıklı olarak beyaz eşya sanayine hizmet vermeye devam etmektedir. 1990 yılında başlanılan beyaz eşya yan sanayiciliğinde, bugün ana sanayi ana tedarikçiliği gururu ile devam etmektedir.

Üretimini yaptığınız ürünler nelerdir? Hangi sektörler için üretim yapmaktasınız? Özellikle beyaz eşya için neler üretmektesiniz?

Yener Kaya: Gençler Kablo olarak üretimimizin temelinde alçak gerilim kabloları vardır. Bu alanda yaptığımız ve sisteme dâhil olan en son yatırımlarla üretimimizi artırmış ve verim çalışmalarımızı tamamlamış olduk. Kablo bölümümüzü daha da güçlendirmek için yeni yatırımlara, görüşmelere hız kesmeden başladık.

1990’lı yılların başında üretimine başladığımız PVC Granül, üretim kapasitesi itibari ile hem iç kullanım hem de satış anlamında yeterli kapasitede bulunmaktadır.
Müşterilerimizin özel istekleri de dâhil olmak üzere kendi bünyemizde kullandığımız PVC granülümüzü müşterilerimize sunmaktayız.

Üretimimizin bir diğer kolu Fişli Kablodur. 2001 yılında bu alana yatırımlarımıza başlayıp, her geçen yıl kendimizi geliştirmeye devam etmekteyiz. Bu alanda 2014 yılı başlayan ve yapmaya devam ettiğimiz çalışmalarımız vardır. Fişli kablo alanında Sektörün öncüsü olarak devam etmekteyiz ve bu yolda tatminkar olmak amacında değil, arzu edilen olmak istiyoruz.

Satışlarınızın iç pazar ihracat oranı nedir? ‹hracat yaptığınız ülkeler hangileridir?

Yener Kaya: Gençler Kablo olarak her zaman büyümenin ve istihdamın yanında olduk. Bunu gerçekleştirmek için ‹ç pazar satışlarımızla, ihracatımızı belli bir seviyede tutmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. 2015 yılının ilk yarısında ihracatın payının %30 seviyesinde olduğunu söyleyebilirim. Bunun ikinci yarıda Satış-Pazarlama ekibimiz tarafından, arttırılacağı fikrindeyim. 2016 yılında yeni satış noktaları ile Türkiye’den satış yapılmamış yerlere, girilmemiş pazarlara girmiş olacağız.

2014 yılı firmanız için nasıl geçti? Cirosal veya üretim rakamları nasıl oldu?

Yener Kaya: fiirket olarak 2014 yılının verimli geçtiğini söyleyebilirim. Benim için fabrikanın çalışması, istihdam ettiğim kişi sayısı ve verim en önemli konulardır. Bu başlıklara bakarsam pozitif bir yaklaşım içindeyim. Tabi ki bunun sebebi yapılan Rosendahl Ekstrüzyon makinaları yatırımları ve üretimin artmış olmasıdır.

2015 yılının ilk çeyreği bir önceki yıla göre nasıl geçti? Yıl sonunda nasıl bir ivme bekliyorsunuz? Ciro veya üretim anlamında artış sağlayacak mısınız?

Yener Kaya: Maalesef 2015 ilk çeyreğini 2014 yılıyla kıyaslamak zor olacak. Genel Avrupa’daki durgunluk ve ana sanayideki bekleyiş bizlerinde üretime devam etmemize, fakat büyüme yönünde bir ilerlemeye katkısı olmamıştır. 2015’in ilk yarısını bitirirken, ikinci yarıda rüzgarın terse döneceğini ve pazarların rahatlayıp üretimin artacağı kanısındayım.

Ar-Ge ve inovasyonun önemi her geçen gün artıyor. Sizin bu konuda çalışmalarınız var mı? Bu konuda neler yapıyorsunuz?

Yener Kaya: Kendimizi geliştirmek amacında her zaman olmuşuzdur. Bu şirketimizin politikaları arasındadır. Kendini geliştirmeyen şirketler zamanla kaybetmeye başlar, bunun her anlamda farkında olmak zorundayız. fiirket olarak her çalışanımızın fikirlerine saygıyla yaklaşıp, geliştirmeye açık fikirleri, değerlendirmeye almaktayız.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir? Yatırım planlarınız var mı?

Yener Kaya: Gençler Kablo olarak 2014-2015 yatırımlarımızı tamamlamış bulunduk. Bünyemizde bulunan son teknoloji makinalar ile yolumuza devam etmekteyiz. Fakat gelişen teknolojinin ve makina yatırımlarının her zaman takipçisiyiz. Bu konu genel aylık toplantılarımızda konuşulan konularımızdandır. 2016 yılında Kablo ve Fişli kablo alanında yeni yatırımlarımızda olacaktır, hali hazırda siparişini verdiğimiz makinalarımızı da beklemekteyiz. Bunu ek olarak yeni bir alanda da yatırım kararımız var.

Sektörel olarak yaşadığınız sorunlar var mı? Bu sorunlara ne gibi çözüm önerileriniz olacak?

Yener Kaya: Genel olarak kalifiye eleman probleminden bahsedebilirim. Bu konuda hem fabrikada verdiğimiz eğitimler, hem de dışardan aldığımız yardımlarla bu konuyu aşmak istiyoruz fakat genç neslin sorumluluk bilincinde olmaması bizleri maalesef yoruyor. Umarım bu konu yetkili merciler tarafından bir an önce farkına varılır ve bu konuyla ilgili sanayicilerden feedback toplayıp çözüm üretmeye başlayabiliriz.

Eklemek istedikleriniz varsa onları da öğrenebilir miyiz?

Yener Kaya: SUBCONTURKEY ailesine bu röportajdan dolayı teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz. Her zaman aramızda görmekten memnuniyet duyarız.

 

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


10.07.2015

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş