Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Bağlantı Elemanları > Tüm Bağlantı Elemanları Haberleri

SFS intec Yeni Yatırımlarla Büyüyor ve Dekpax Markasıyla Kalitenin Simgesi Olmaya Devam Ediyor

Etiketler

sfs intec

SFS intec Yeni Yatırımlarla Büyüyor ve Dekpax Markasıyla Kalitenin Simgesi Olmaya Devam Ediyor

2014 içerisinde son 3 yılda gerçekleştirdiğimiz yatırım tutarının 3 katı kadar yatırım tamamlanmış olacak ve bu yatırım planımızın içerisinde yeni makine parkuru, yeni ısıl işlem hattı ve ilave fabrika binası yatırımımız da bulunmaktadır diyen SFS intec Bağlantı Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş. Genel Müdürü Murat Yıldız, 2017 yılına kadar yapmış oldukları Orta Vadeli Stratejik Planları hakkında da bilgiler verdi.

Kısa zaman önce isim değişikliği gerçekleştirdiniz bu süreç ve nedenleri ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Murat Yıldız: Şirketimiz, 1997 yılında “Dekim Metal A.Ş”. olarak İzmir Torbalı’da matkap uçlu vida üretmek üzere kurulmuş ve “Dekpax” markasıyla Türkiye’yi “akıllı vida” kavramıyla tanıştırmış, girişimci ve öncü bir firmadır. 2008 yılında tüm dünyada soğuk şekillendirme konusunda global bir lider olan SFS intec ile ortaklık kurulmuş ve firma ismi “SFS Dekpaks Bağlantı Elemanları San. ve Tic. A.Ş.” olarak değiştirilmişti, 2011 yılının sonunda da SFS intec tarafından kalan hisseler de satın alınarak firmamız SFS intec grubu içerisinde önemli bir üretim ve satış merkezi olmuştur. Kurumsal kimlik ve entegrasyon çalışmalarımız doğrultusunda 2014 yılı itibariyle şirket ismi “SFS intec Bağlantı Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş.” olarak değiştirilmiştir.

Geçmişi 1923 yılına dayanan, soğuk şekillendirme ve bağlantı elemanları konusunda yenilikçi, lider firma SFS intec birçok farklı ülkede satın almalar gerçekleştirerek büyümeye ve değerli markaları kendi kurumsal çatısı altında birleştirmeye; 2000 “CFI” Amerika, 2008 “Sunil”Çin, 2008 “Gesipa”, 2011 “SFS Dekpax” Türkiye, 2012 “Indo Schöttle“ Hindistan, 2012 “Unisteel” Çin olarak devam etmektedir.

Bugün SFS intec grubu 30’a yakın ülkede 60’ın üzerinde tam entegre fabrika, üretim tesisi ve 8.000’e yakın çalışanı ile büyümeye devam etmektedir. 2014 Mayıs ayında İsviçre Borsası’nda (SIX) halka arzı gerçekleşmiştir. Halka arz ile birlikte önümüzdeki yıllara yönelik yatırımlar hız kazanmıştır.

SFS intec kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz? Kurumsal kimlik ve entegrasyon çalışmalarınız doğrultusunda Dexpax markası ile devam edecek misiniz?

Murat Yıldız: SFS intec olarak müşterilerimiz için katma değer yaratma ilkesiyle, yüksek teknolojik altyapısı ve bilgisiyle lider tedarikçi olmak, müşterilerimizle yakın ilişkiler kurarak ihtiyaçlarını anlamak, bu ihtiyaçlar doğrultusunda maksimum müşteri yararı sağlayan çözümler sunmak, dinamik iş ortamı ve nitelikli çalışanları ile tercih edilen çözüm ortağı olmayı istiyoruz.

SFS Grubu, seçkin pazarlarda ve uygulamalarda, ürün ve hizmetleri ile pazar liderliğini hedeflemektedir. Bunun için müşteri ve pazar odaklı faaliyetler ile müşterimize maksimum yakınlık ve ulaşılabilirlik sağlayan örgütsel bir yapı oluşturmak, üretim, pazarlama ve destek süreçleri arası sinerji yaratmak arzusundayız. Böylece müşteri avantajları sağlayan rekabetçi yapı stratejisini benimsemekteyiz.

Bütün Türkiye’de birçok sektörde kendine önemli bir yer edinmiş “Dekpax” markasıyla tanınmakta olan ürünlerimiz kalitenin ve performansın simgesi haline gelmiştir. Geçen yıllar içerisinde ürünlerimizin üzerinde bulunan DX işareti aranılır bir özellik olmuş, kaliteli ürün ve hızlı, esnek ve çözümcü hizmetle eşdeğer anlama sahip olmuştur. Bu nedenle güçlü, tercih edilen marka “Dekpax” bir SFS intec markası olarak Türkiye’ye ve dünyaya sunulmaya devam edilecektir.

Türkiye’deki yatırımlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz, orta vadedeki planlarınız nelerdir?

Murat Yıldız: Firmamız bünyesinde 1998 yılında Kalite Kontrol Laboratuarı kurulmuş, 2000 yılında ilk ISO9002 belgesi alınmıştır. 2001 yılında sistem izlenebilirliğini en üst düzeye çıkaran yatırımlar gerçekleştirilmiş, 2003 yılında kendi arazisindeki mevcut fabrikasının inşaatı tamamlanmıştır.

SFS intec Türkiye inşaat sektörüyle başlayan serüvenine 90’lı yılların sonundan itibaren beyaz eşya, elektrik/elektronik ve otomotiv gibi sektörleri de katarak devam etmiş, bu alanlarda da uzmanlaşmıştır. 2004 yılından itibaren tüm ürünlerinde RoHS uygunluğuna geçiş yapılmış, ISO9001:2008 belgesini almış ve üretimini kalite standartlarının üzerinde gerçekleştirmeye başlamıştır. 2007 yılında makine parkurunu genişletmiş, %100 ayıklama makinelerini de devreye almıştır

2009 yılında otomatik kaplama tesisinin devreye alınması ile tam entegre bir tesis olması sağlanmıştır. Şirketimiz yine aynı yıl arıtma tesislerinin tüm işlevselliği ile devreye alınması sonucunda çevreye duyarlı olarak üretim yapmaya devam etmektedir.

2014 içerisinde son 3 yılda gerçekleştirdiğimiz yatırım tutarının 3 katı kadar yatırım tamamlanmış olacaktır. Bu yatırım planımızın içerisinde yeni makine parkuru, yeni ısıl işlem hattı ve ilave fabrika binası yatırımımız da bulunmaktadır.

SFS intec, Müşterilerine Seminer ve Maliyet Düşürücü Eğitimler de Düzenliyor

2017 yılına kadar yapmış olduğumuz Orta Vadeli Stratejik Plan dahilinde yatırımlarımız önümüzdeki yıllarda da devam edecektir. Amacımızı, önümüzdeki 3 yılda ek 300 kişilik bir istihdam yaratmak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak olarak tanımlayabiliriz. Yaratacağımız istihdam ve sağlayacağımız katma değerle SFS intec Türkiye organizasyonu Doğu Avrupa, Orta Asya, Ortadoğu ve Afrika’yı içine alan coğrafi bölgede önemli bir merkez konumuna gelecek ve bu yapılanmaya paralel olarak ihracatımız da gelişecektir.

Bunlarla birlikte yapılan yatırımların en büyüğü tabii ki insana olan yatırımdır. Mevcut personelimizin eğitimi ve gelişimi için çözüm ortaklarımızla var olan eğitimlerimize devam ediyoruz. Gelişen müşteri portföyümüzün taleplerine daha hızlı ve kaliteli hizmet sunabilmek için ekibimizi genç değerlerle büyütüyoruz ve kuvvetlendiriyoruz. Yakın dönemde işe başlayan beyaz yaka çalışanlarımızın 70%’i yüksek lisans diplomasına sahip, genç ve dinamik olduğu düşünüldüğünde geleceğimizin daha da parlak olacağını söyleyebiliriz.

Kalite kontrol laboratuarı geliştirme ve yenileme yatırımı, ek kaplama tesisinin, yeni makine parkurumuzun devreye girmesi, yeni ısıl işlem fırını ve yapımına başladığımız ek bina yatırımları ile beraber şirketimiz bugün 25.000 metrekarelik bir alanda tam entegre bir fabrika olarak üretmeye ve büyümeye devam etmektedir.

SFS intec olarak vida üreticisi olmanızın yanında müşterilerinizin toplam karlılığını gözeten bir çözüm ortağı konumundasınız. Bunu nasıl sağlıyorsunuz?

Murat Yıldız: Sizlerinde bildiği üzere yetkin mühendis kadromuz ve uygulamaya yönelik tecrübeli ekibimizle özellikle beyaz eşya üreticisi firmalarda seminer ve maliyet düşürücü eğitimler gerçekleştirmekteyiz. Yaptığımız seminerler vida kullanım amacından ziyade uygulama ve sistematik hakkında fikir vermekte, büyük maliyet avantajları sağlayacak yeni Ar&Ge aşamalarının da oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Sadece vida olarak değerlendirildiğinde sistem içerisinde ufak avantajlar sağlamakla beraber bir bütün olarak değerlendirildiğinde, yenilikçi bağlantı teknolojileri ciddi tasarruflar sağlayabilmektedir. Örneğin elektrikli bir ev aletinin ya da makinenin içerisindeki bağlantı elemanlarındaki kırılganlık kopma, paslanma vs. gibi kalite problemleri aletin çalışmasını tümüyle etkileyecektir, aynı şekilde bir yapının çatı kaplamasında kullanılan vidalarındaki kusurlar çatının bütünlüğünü koruyamamasına kadar ulaşabilecek önem arz etmektedir. Telafisi çok pahalı sonuçların oluşması açısından bağlantı elemanlarının üretim kalitesi, marka prestijinin devamlılığını sağlayan etkenlerden bir tanesidir. Ayrıca SFS intec Türkiye sağladığı bağlantı elemanları ile işgücü-zaman kayıplarını ortadan kaldırmayı böylelikle kullanıcıya tasarruf sağlamayı garanti etmektedir. Müşterilerimiz ile gerçekleştirilen toplantılarda ve üretim turlarında ekiplerimiz fark edilemeyen ayrıntıları görüp yenilikçi çözümler sunmaktadırlar. Toplam üretim maliyetlerindeki düşüşleri kendileri gördüklerinde bağlantı teknolojisi kavramı ile tanışmaktan memnuniyet duymaktadırlar. Bu avantajı yakalayan müşterilerimiz dönem dönem ekiplerimizi misafir etmek ve yeni Ar&Ge, ürün standardizasyonu, farklı ürünleri tekilleştirmek, maliyet avantajı yaratmak konusunda talepte bulunmaktadırlar.

İş yaptığınız sektörler ve ürünlerinizin özellikleri nelerdir? (2014 yılında ön plana çıkardığınız ürünler hangileridir)

Murat Yıldız: Faaliyette olunan sektörlere bakıldığında; inşaat/yapı, dayanıklı ev aletleri (beyaz eşya) ve tüketici elektroniği (LED TV, Tablet Bilgisayar, Akıllı Telefonlar, Oyun konsolları vs.), otomotiv, makine üretimi yapan sektörler ve diğer endüstriyel gruplar (medikal, havacılık, vb.) olarak özetlenebilir. Bu sektörlerin SFS intec’in üretimindeki oranı; %34 oranında elektrikli aletler ve elektronik, %25 oranında otomotiv, %25 oranında inşaat, %16 oranında da diğer gruplar olarak verilebilir.

SFS intec grubu, otomotiv sektöründe; Porsche, Volkswagen, Bosch, Kathrein, Delphi, Continentalve TRW, JonhsonControls, beyaz eşya sektöründe;Bosch, Siemens, Philips, Rowenta, Calor, Gaggenau, Miele, Braun, Beko, Grundig, elektronik sektöründe Apple, RIM(Blackberry), Nokia, Motorola, Siemens, HarmanBecker, Western Digital, Seagate, Samsung, General Elektrik, Schneider Electric, Tyco, Osram, Rockwell Automation, havacılık sektöründe Airbus, TAI gibi dev firmalara ürün ve çözümler sunan büyük bir mühendislik, uygulama ve üretim kuruluşudur.2014’te ön plana çıkacak ve müşterilerimizde maliyet düşüşü ve üretim süreçlerinde verimlilik avantajı yaratacak ürünlerimiz: metale kendi dişini açan ve talaş bırakmayan, titreşimli ortamlarda çözülmeyen ve sızdırmazlık sağlayan Taptite2000®, ince saclara (0,5mm inceliğe) ek ürün ya da operasyon (somun veya patlatma gibi) gerektirmeden sabitleme sağlayan Extrude-Tite®2000, Plastik ve güçlendirilmiş Termoplastik malzemelerde çatlamaları engelleyen ve yüksek tork ile güvenli montaj olanağı veren Remform II®HS, inşaat sektöründe ise 14mm’lik çelik profili delebilen matkap uçlu paslanmaz vidalar, yine benzer şekilde FM ve ETA sertifikasyonuna sahip ürünlerimiz olacaktır.

Rekabetin daha da artacağı bir yıla girdiğimizi düşündüğümüz bu dönemde yine ürün ve hizmet kalitesi yüksek, izlenebilirliği yüksek, güvenilir, esnek, ürün geliştirme kabiliyetine sahip, her türlü operasyonu kendi bünyesinde ve kontrolünde olan üreticilerin fark yaratacağını ve rakiplerinin bir kaç adım önünde olacağına inanıyoruz. Bu kriterleri sağlayan bir çözüm ortağı olarak SFS intec sahip olduğu konumunu güçlendirecek ek yatırımları ile mevcut ve olası talepleri karşılayabilme kabiliyetini bir kat daha artıracaktır.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


26.11.2014

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş