Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Bağlantı Elemanları > Tüm Bağlantı Elemanları Haberleri

Santech, Bağlantı Elamanları Sektörüne Çözüm Ortağı Olmaya Devam Ediyor

Haberle ilgili fotoğraflar

Santech, Bağlantı Elamanları Sektörüne Çözüm Ortağı Olmaya Devam Ediyor

Bağlantı elemanları üreten makinaları üreten dünya lideri SACMA firmasının Türkiye temsilciliğini yapan Santech, bunun yanında yine bağlantı elemanları üreticileri için birçok ürünü Türkiye’ye getiriyor. 12 senedir sektörün içerisinde yer alan Santech Genel Müdürü Kadir Okcur, temsilciliğini yaptıkları firmalar ve sundukları hizmetler hakkında bilgiler vererek, sadece makine satan bir firma olmadıklarını, müşterilerine danışmanlık hizmeti de veren bir mühendislik şirketi olduklarını vurguladı.

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Kadir Okcur: 1968 doğumluyum. 46 yaşındayım. Hereke’de büyüdüm. Babam Nuh Çimento fabrikasında işletme müdürüydü, ve Fabrika Lojmanlarında ikamet ediyorduk, dolaysıyla sanayinin içinde büyüdüm. İzmit Endüstri Meslek Lisesinde bir yıl torna tesviye okudum., daha sonra Elektronik bölümüne geçtim. Nuh Çimento Fabrikasında torna tesviye konusunda staj yaptım ilk yıl sonunda daha sonra Elektronik bölümünden mezun olunca bir sene yine Nuh Çimento Fabrikasında Elektronik bakımda hem çalıştım hem de üniversite sınavına hazırlandım ve ODTÜ kimya mühendisliği bölümünü kazandım 1988 de Kimya mühendisliği okuduktan sonra üzerine de işletme okudum. Daha sonra 3,5 yıl Amerika’da yaşadım, 2,5 yıl Kıbrıs ve 1 yılda Güney Afrika’da Cape Town da yaşayarak toplamda 7 yılımı yurtdışında geçirdim. 2002 yılında babamın rahatsızlığı ile Türkiye’ye dönüş yaptım. Türkiye’ye döndükten sonra bir otomasyon firmasında satış pazarlama yönetmeni olarak çalışmaya başladım. 2002 yılında SACMA ile tanıştım. 2004 yılında çalıştığım firmadan ayrıldım ve o zamanlar Dubai’de bir proje vardı ve oraya gidecektim. SACMA ile 2 yıldır olan ilişkimin de etkisi ile onlardan bana beraber çalışmak için teklif geldi. Zaten 2002 yılından 2004 yılına kadar SACMA’nın Türkiye’de işlerini ben takip ediyordum. Böylelikle 2004 yılında Santech’i kurdum ve SACMA’nın Türkiye temsilciliğini aldım. Dolayısıyla 12 yıldır sektörün içerisindeyim.

Santech, Sektöre Sarf Malzeme Tedariki de Sunuyor

Temsilciliğini yaptığınız SACMA ve diğer firmalar hakkında da bilgi verir misiniz?

Kadir Okcur: SACMA, İtalya’da 40 bin metrekare kapalı alanda her şeyi kendi bünyesinde üreten yaklaşık 70 CNC makinesi ile 7/24 saat çalışan bir fabrikadır. SACMA dışındaki bütün firmalar montaj fabrikası şeklinde çalışmaktadır. SACMA kalite ve vizyon olarak dünyada bir numara olan bir firmadır. Türkiye’de benden önce toplamda 7-8 makine satılmış iken benimle beraber son 12 senedir toplamda 30 tane SACMA makinesi satıldı. SACMA’dan makine alan kullanıcı aradan 20-30 sene geçse de %100 yedek parça bulabilmektedir. 30 yılın üzerindeki makinalarda ise makinanın o dönemki teknik çizimini veriyoruz. Şuan Türkiye’de 40 yıldır kullanılan SACMA makinası bulunmaktadır. SACMA makinalarıyla katma değeri yüksek ürün ve/veya seri ürünler üretmek gerekiyor. Çünkü bu makinalar diğer makinalardan 2-3 kat daha hızlı ve ovalaması üzerinde olduğu için seri ürün üretebiliyorsunuz. Bu da makinaya sahip olan firmaları farklı kılmaktadır.

SACMA daha sonra ovalama makinaları üreten bir firma olan İngramatic’i satın aldı. Biz Santech olarak bu makinalarında Türkiye temsilciliğini yapmaktayız.

Condat Grubu tel hazırlama sabunlarında ve soğuk şekillendirme yağlarında dünya lideri bir firmadır. Türkiye’de bu firmanın da temsilciliğini biz yapıyoruz ve piyasayı biz tutuyoruz. Hadde sabunları, hadde ve soğuk şekillendirme yağlarında Condat ile Türkiye’de biz veriyoruz. Bu konuda rakipsiziz ve hacmimiz de sürekli artıyor. Makinalarda yine Condat’ın yağlarını kullanıyoruz. Bu yağları Fastener Fair Turkey 2014 fuarında sergiledik. Condat yağları, üretimde kesme olmasına rağmen neredeyse sıfır dumanla çalışan, operatör için sağlığa uygun ve çevreye zararsız yağlardır.

Kalıplar için elmas getiriyoruz, elmas grubunda da kuvvetliyiz. Kendi içinde kalıp üreten çoğu firmaya elmas hammaddesini biz veriyoruz. Torx ve özel zımba grubunda Amerika’dan Rico firmasından gelen çok kaliteli ürünlerimiz var. Bunların hepsi bizim stokumuzda bulunmaktadır. Müşteri memnuniyeti, hızlı servis bizim için çok önemli.

Çapaklama kalıplarımız var. Yine bu grupta da Türkiye pazarında çok kuvvetliyiz. Amerika Rico dan getirdiğimiz derinlik ölçme ve geçer-geçmez mastarlarımız var. Paketleme de Hollanda menşeili Weiqhpack firması ile çalışıyoruz. Bu makinalar palete kadar el değmeden paketleme yapmaktadır.

Geçen sene Danimarka firması olan Skako firmasının da Türkiye temsilciliğini yapmaya başladık. Skako, kaplama, ısıl işlem, ovalama-seçme makinalarına vibratörlü yükleme sistemleri üretiyor. Bu firmada yine dünya lideri bir firmadır. Bunlarında dışında İtalya’dan çalıştığımız kalıp firmaları da var bu firmalardan kaıp dizaynı ve komple kalıplar almaktayız.

Biz sadece makine satan bir firma değiliz. Makinayı verdiğimizde kullanacak operatörü de eğitiyoruz. Bedelsiz danışmanlık eğitimi de vermiş oluyoruz. Kalıp eğitimi de veriyoruz. Santech sadece satış yapan bir ithalatçı bir firma değil aynı zamanda danışmanlık yapan bir mühendislik firmasıdır.

Santech 2014’te %35 Büyüme Sağladı

2014 yılı Santech için nasıl geçti?

Kadir Okcur: 2014 yılında yaklaşık %35’lik büyüme sağladık. Hem cirosal anlamda hem de hacimsel anlamda büyüdük. Sektör de büyüdüğü için, SACMA’nın makine satışı artıyor. Sarf malzemeleri de artmış oluyor. Dolayısıyla pazar büyüdükçe biz de büyümüş oluyoruz. Müşteri sayısı olarak büyümedik ama çalıştığımız firmalardaki potansiyelimiz arttı.

Bağlantı elemanları sektörü için çok önemli olan Stuttgart Fastener fuarına Türkiye’den satışları siz yapıyorsunuz? Hem bu konuda hem de Fastener Fair Turkey fuarı için neler söylemek istersiniz?

Kadir Okcur: Yıllardır Stuttgart fuarına gidiyordum. Türkiye’den bir iki firma Stuttgart fuarına gidiyordu. Türk üreticileri Avrupa’ya açılsın, ihracat yapsın ve daha çok para kazandıran işler yapsın diye sektörün en iyi fuarı olan Stuttgart fuarına firmalarımızı götürelim mantığıyla fuarın satışına başladık ve resmi temsilciliğini aldık. Daha sonra Türkiye’de neden olmasın dedik ve organizatörlerle konuştuk. BESİAD’ın da katkısı çok oldu ve fuarı Türkiye’ye taşıdık. Fastener Fair Turkey fuarı geçen sene çok iyi geçti. Bu yıl da fuar çok iyiydi. Bu fuarda mutlaka olmak gerekiyor. Bu yıl yurt dışı ziyaretçi sayısı geçen seneye göre azdı. Bunun da nedeninin çevremizdeki ülkelerdeki gelişmelerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Santech olarak fuarda sergilediğimiz yeni makinayı sattık. Bu makinanın özelliği aylık 80 ton üretim yapmasıdır. Bir makine ile aylık 80 ton cıvata üretebilmenin yanında çok da kaliteli ürün üretmiş oluyorsunuz. Makinayı fuarda Çetin Cıvata aldı.

Sektöre vermek istediğiniz mesaj var mı?

Kadir Okcur: Bizim sektörümüz küçük bir sektör olarak görülse de kullanıldığı alan olarak çok büyük bir sektördür. Hammaddeden nihai bir ürüne gelmesine kadar çok uzun süreci olan ve yüksek teknik bilgilere ihtiyaca gerek olan bir sektör. Biz de firma olarak bu bilgilerin hepsini sektöre sunuyoruz. Hem malzeme, hem makine kapsamında hem de kaplamada bütün teknolojiyi takip ediyoruz. Japonya’dan Fransa’ya, Amerika’dan İtalya’ya, Danimarka’dan Hindistan’a kadar bir çok ülke ile çalıyoruz. Dolayısıyla her türlü teknolojiden haberdarız ve bu bilgileri de paylaşıyoruz. Sektörümüzün gidişatı çok iyi görünüyor. Sarf malzemenin kalitesi çok önemli, bu maliyeleri de etkiliyor, son ürünün kalitesini de etkiliyor. Sektör de bunu artık öğrendi ve bu konuda bizim de büyük katkılarımızın olduğunu düşünüyorum.

Sattığımızın ürünün her zaman arkasındayız ve komple servisini veriyoruz. Müşterilerimizin çözüm ortağı oluyoruz. Santech olarak üstlendiğimiz bu görevi yerine getirmeye devam edeceğiz.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


13.01.2015

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş