Ana Sayfa > Sektör Haberleri > Bağlantı Elemanları > Tüm Bağlantı Elemanları Haberleri

ÇETİNKAYA Yedek Parça, 3000 Çeşit Ürüne Sahip

Haberle ilgili fotoğraflar

ÇETİNKAYA Yedek Parça, 3000 Çeşit Ürüne Sahip

Çetinkaya Yedek Parça San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Yaşar Çetinkaya, yaklaşık 3 bin çeşit ürünleriyle müştrilerinin hizmetinde olduklarını belirterek, 2014 yılı itibari ile üretimlerinin 3’te 1’lik kısmını ihraç ettiklerini belirtti. Yaşar Çetinkaya firmaları hakkında şu bilgileri verdi.

Çetinkaya Yedek Parça’nın kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Yaşar Çetinkaya: Türkiye’deki en tecrübeli ve uzman özel cıvata üreticilerinden biri olan firmamız, Çetinkaya Yedek Parça San. ve Tic. Ltd. Şti. ünvanı altında 1978 yılında kuruldu. Bugüne kadar faaliyet gösteren firmamız, müşteri gereksinimlerini en yüksek kalite ile karşılamak için kendisini sürekli yenileyerek teknolojik gelişmelere adapte oldu.

Yurtiçi pazarda otomotiv endüstrisinin güvenilir bir tedarikçisi olan ÇETİNKAYA ürün etkinliğini sadece Türkiye’de değil, global pazarlarda da arttırmaya devam etmektedir. ÇETİNKAYA, bütün üretim operasyonlarını ve proseslerini ISO9001:2000 Kalite Yönetim Standardı’na uygun olarak gerçekleştirmektedir.

Otomotiv sektörüne her türlü özel ve standart cıvatalar, perno, pim, burç, somun, ve de U bağlantı makas cıvataları imal etmektedir. Mamullerimiz 8.8 - 9.8 - 10.9 ve 12.9 kalite olup, 41Cr4 veya 42CrMo4 malzeme kullanılmaktadır. Bu cıvataların sıcak dövme işlemi, talaşlı imalatı, atmosfer kontrollü fırınlarda ısıl işlemi, çinko veya fosfat kaplaması ile birlikte malzemeden mamule dönüşümü toplam kalite yöntemlerine göre tamamen firmamıza aittir.

2008 yılında Turgutlu OSB üretim tesislerine taşınan firmamız, 19.600 m2’lik fabrika alanımız üzerine 10.000 m2’lik kapalı alanda kurulmuş olan yeni modern fabrikasıyla, hedeflerine ulaşmak için operasyonlarını sürdürmektedir. Artan kapasitemizle müşterilerimize daha iyi hizmet vermeyi planlamaktayız.

Üretim kapasiteniz ve ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Yaşar Çetinkaya: Üretim kapasitemiz yıllık 2,5 tonun üzerindedir. Ürün çeşitlerimiz yaklaşık 3.000 civarındadır. İmalatımızı oluşturan mamulleri birkaç ana grup olarak ele alacak olursak otomotiv sektöründe kullanılmak üzere imal edilen U-Bağlantı makas cıvataları, sıcak dövme başlı civatalar (Altıköşebaşlı cıvatalar, imbus cıvatalar, torks başlı cıvatalar, kare başlı cıvatalar, bombe başlı ve flanşlı cıvatalar), pimler, pernolar, burçlar, ve somunlardır. Bu ürünlerin talep edilen kalite şekline göre 1040, C45, 5140, 4140, 4340, 7131 ve 8620 gibi malzemeler ve ayrıca özel mamuller için 304 kalite paslanmaz malzemeler kullanılmaktadır.

İhracatınız var mı? Üretiminizin yüzde kaçını ihraç ediyorsunuz? Hangi ülkelere yapmaktasınız?

Yaşar Çetinkaya: İhracatımızı geliştirmek için her yıl yeni hedefler belirlemekteyiz. Bu doğrultuda ürünlerimizin iç piyasada olduğu gibi, dış piyasada da aranılan bir marka olması yolunda sağlam adımlarla ilerliyoruz. 2014 yılı itibari ile üretimimizin 3’te 1’lik kısmını ihraç etmiş bulunuyoruz. İhraç ettiğimiz ülkelerin başında Almanya, Fransa, Belçika, Romanya, Tunus, Mısır ve Nijerya bulunmaktadır.

Diğer firmanız olan ASB Otomotiv hakkında bilgi verir misiniz?

Yaşar Çetinkaya: ASB Otomotiv San. ve Tic. Ltd. Şti., bir Çetinkaya kuruluşu olarak 2003 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Uzman kadrosu ve pazarlama ekibi ile Çetinkaya Yedek Parça Ltd. Şti. tarafından üretilmiş olan yedek parçaların (sıcak dövme başlı cıvata, u-bağlantısı, perno, pim, burç ve somun) yurtiçi ve yurtdışı pazarlardaki satış ve pazarlama faaliyetlerini yürütmektedir. Türkiye’de ki yaygın satış ve pazarlama noktalarıyla da müşterilerimizin ve piyasanın ilk tercih ettiği aranılan bir marka haline gelmiştir. Aranılan bir marka olmanın gururu içinde her geçen gün müşterilerimize daha iyi hizmet vermek en önemli prensibimizdir.

2014 yılı firmalarınız için nasıl geçti?

Yaşar Çetinkaya: 2014 yılı firmamız için, 2013 yılında belirlemiş olduğumuz hedefimiz olan %60-70 kapasite doğrultusunda geçmiştir. Hedefimizi belirlerken 2014 yılındaki seçimler sonrası süreci göz önünde bulundurarak düşük tuttuk. Her ülkede olduğu gibi seçim sonrası belirsizlikler sebebiyle nispeten yatırımlarda yavaşlama olmaktadır.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir? Planlamalarınız da neler var? Yatırım planlarınız var mı?

Yaşar Çetinkaya: İnsanlar yaşamlarını sürdürdükçe yeni hedefler koymak zorundadır. Bizimde Çetinkaya ailesi olarak dış piyasa yani Avrupa Birliği pazarı birinci hedefimizdir. Bağlantı elemanlarında, Avrupa’da ki ilk 3 büyük üretici ülkeden biriyiz. Bugün hammaddemizin %90 gibi büyük bir kısmını yerli üreticiden tedarik edebiliyoruz. Bu hem yaptığımız üretimde hem de müşteriye karşı hızlı geri dönüşlerde büyük bir katkı sağlamıştır. Bağlantı elemanları ihtiyacı sanayinin ve üretimin yapıldığı her noktada ihtiyaçtır. Planlarımızın başında özelikle otomotiv sektörüne daha da yoğunlaşarak her geçen gün, kalitemizin üstüne koyarak, Ür-Ge çalışmalarımızı geliştirmek olarak tanımlayabiliriz. 2015 yılı itibariyle yatırımlarımız devam edecek. Bu yatırım planımız içinde ilave fabrika binası yatırımımızda bulunmaktadır. Amacımız, önümüzdeki yıllarda yeni istihdam yaratmak ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır.

Eklemek istedikleriniz varsa onları da öğrenebilir miyiz?

Yaşar Çetinkaya: Sektörümüzde yer alan tüm firmalarla iş birliğimizi daha sıcak tutup, işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz. Özellikle 2015 yılında fuarlara olan katılımlarımızı güçlendirip, Avrupa’dan uzaklaşan imalatı ülkemize çekerek otomotiv sektörünü daha iyi yerlere getirebiliriz. Unutmamak lazım 2015 yılı Haziran ayında ülkemizde yapılacak olan bir genel seçim var. Seçim sonucu belirsizliği ister istemez piyasaların dengesini biraz bozabilir. Bu nedenle yatırıma yönelik çalışmaların azalacağı düşüncesiyle yatırımlarımızı öz sermayelerimizle yapmamız, şirketlerin yararına olacaktır. 2015 yılında tüm hedeflerinizin gerçekleşmesi dileğiyle.

Haberin Kaynağı : SUBCONTURKEY YAN SANAYİ ve TEDARİKÇİ GAZETESİ


26.11.2014

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş