Ana Sayfa > Güncel Haberler > Tüm Güncel Haberler Haberleri

Hukuki İşlem Harcına % 100 Zam

Haberle ilgili fotoğraflar

Hukuki İşlem Harcına % 100 Zam

Hukuki işlemlerdeki harç ücretleri düşürülmesi gerekirken daha da zamlanıyor, vatandaşların haklarını hukuk yoluyla aramaları güçleşiyor. 

Alacaklının, haciz davası sonrası haczedilen taşıtın bulunması adına çıkardığı yakalama şerhi kararı için ödeyeceği harç bedeli %100 zamlanarak, 500 TL’den 1.000 TL’ye yükseldi. Avukat Cevat Kazma alınan zam kararının alacaklı olan ve dava açmaya hazırlanan vatandaşları caydırabileceğinin altını çizdi.

Dava açmak, yasal haklarını kullanmak isteyen kişilerin en büyük çekincelerinin başında dava masrafları geliyor. Yeni gelen bir zam kararı ise bu çekinceleri daha da arttırıyor. Alacağını tahsil edemeyip borçlu kişiye icra takibi yapan bir davacı, borçlunun üzerine kayıtlı taşıtlarını haczedebiliyor. Ancak haciz kararı koyulan taşıtın bulunduğu yer belli değilse, yakalama şerhi kararı çıkarılması gerekiyor. Davacı bu kararı çıkarmak için 500 TL’lik bir ödeme yapıyordu, ancak gelen %100’lük zam ile ödenecek yakalama harç bedeli 1.000 TL’ye çıktı.

“Harç Ücretleri Vatandaşı Caydırabiliyor!”
Konuyla ilişkin konuşan Avukat Cevat Kazma, alacak davalarında çok büyük tutarlar söz konusu değilse, vatandaşların karar aşamasının uzun süreceği düşüncesiyle zaten haklarını aramak için hukuki işlemleri tercih etmediğini belirtti.“Vatandaşların çekincelerini ortadan kaldırmak ve haklarını aramalarını sağlamak için mahkemelere yönlendirmek, belki de harç ücretlerini düşürmek gerekirken zam yapmak, yasal haklarını kullanmak isteyen vatandaşın çekincelerini daha çok artıracaktır. Bu durum toplumsal barışı, insanların hak ve adalete olan inançlarını ciddi anlamda zedelenmektedir.” diyen Cevat Kazma, bu kadar yüksek harç bedelleri ödeyen vatandaşlara hızlı ve etkili bir yargı hizmet sunulması gerekirken sunulan hizmetlerde de ciddi sorunlar bulunduğunu söyledi.

Haberin Kaynağı : İstanbul Sun Ajans


15.08.2014

Firma Ürün Arama Motoru

ÜCRETSİZ OLARAK FİRMANI HEMEN EKLE

Sektör Rehberi

Üye Firma Giriş